Підтримати post impreza

Ревізіоністський синдром

“Ревізіоністський синдром” — художньо-дослідницький проєкт, який був показаний у франківській Ратуші в грудні 2021.
Це розповідь історії N., який мешкав у Станіславові та Львові у міжвоєнний та радянський періоди. Наприкінці 1920-х та на початку 1930-х, N. в студентські часи був свідком тогочасного мистецького життя, зокрема модерністських пошуків об’єднання “artes” та Краківської групи. Вже у 1960-х ми знаходимо N. в ролі художника-оформлювача в одному з заводських клубів радянського Івано-Франківська. Також у цей період N. перебуває на обліку у міському психоневрологічному диспансері, де згодом завершується його життя.
Саме тоді N. здійснює свій єдиний внесок в історію мистецтва — за пам’яттю реконструює модерністські роботи, побачені на виставках у часи юності. Тоді ж у N. було діагностовано ревізіоністський синдром — психічний розлад, при якому носій розладу впевнений, ніби його розповідь про історичні події дійсно впливає на факти минулого і, відповідно, змінює стан речей у теперішньому часі.
За спогадами N. у 1931 в Станіславові відбулась унікальна виставка, на якій експонувались роботи представників польського та радянського українського художнього авангарду. Єдиним (відносно) вартим довіри доказом існування цієї виставки є радіопередача східноукраїнського журналіста, знайдена у харківських архівах за участі Юрія Андруховича.
Спадщину N. дослідив та організував виставку Нікіта Кадан. Умовою отримання робіт для неї від спадкоємців N. було нерозголошення його прізвища.
Впродовж грудня 2021 року 54 візуальні роботи та запис радіопередача були представлені в центральному виставковому залі Івано-Франківського краєзнавчого музею. Цей каталог є документацією не лише виставки, але й описом доробку та розповіддю життєвої історії N.

Каталог виставки Ревізіоністський синдром