Роботи двадцяти художників з Івано-Франківська, Львова, Харкова та Маріуполя були представлені в німецькому містечку Шмаленберг з 28 травня до 6 червня.
Виставка під назвою «Імунітет для творчості» експонувала 120 робіт різних видів сучасного українського мистецтва: малярство, тривимірну пластику, графіку, асамбляж, інсталяцію, ювелірне мистецтво та фотографію. Художники працювали незалежно один від одного і ніхто з них не підозрював, що роботи будуть представлені німецькій публіці під час активної фази війни в Україні. Роботи пов’язує надія на імунну силу мистецтва. Адже, творчість кожного українського митця сьогодні потребує мистецького імунітету світу, щоб надійно протистояти викликам війни.
Ідея презентувати німецькій громаді українське сучасне мистецтво з’явилася у пари етнічних українців Ельміри Маркс та Івана Єдинака, які за підтримки спонсорів (фірми Licatec, McDart i Falke) організували виставку у місцевій артгалереї Шмаленберга — Старий Млин (Kunsthaus Alte Mühle). Відкриття виставки відвідали організатори з української сторони: художник Микола Джичка та художник і куратор Музею модернізму Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького Богдан Мисюга.
«Нам вдалось зібрати цільну візуальну розповідь з відчуттям драми сьогодення. На одному диханні художники зголосились передати свої роботи на виставку в Німеччині, частина коштів з якої буде передана на підтримку ЗСУ. Нам було важливо представити сучасне українське мистецтво – експресивне, іронічне, яке нічим не поступається світовому, в західній Німеччині, де чимало місцевих знає про українське мистецтво здебільшого в контексті народного фольклору», — розповів Микола Джичка.
«Імунітет для творчості» — це художні роботи, які відображають рефлексії художників на війну в Україні, часом буквальні, сповнені відчуття болі та тривоги. Інша частина робіт — довоєнна, де художники абстрагують та віддалено порушують тему війни, яка за останні 8 років так чи інакше торкнулась кожного.
«Сучасне українське мистецтво стало дуже серйозним фронтом, на якому ми можемо показати іншим народам, що їх свободу боронить модерна нація.
Українське сучасне мистецтво — прогресивне і унікальне. Його треба купувати, бо багато творів — це продукт креативного мислення молодих українців, які є частиною Європейської спільноти. Ми представили на виставці цінності нашого культурного життя — власні наболілі теми та переживання, які відчувають мільйони українців, якими, зрештою, переймається сьогодні світ», — каже Богдан Мисюга.