Музей мистецтв Прикарпаття, майдан Шептицького, 8, м. Івано-Франківськ
8 червня о 15.00 в Музеї мистецтв Прикарпаття в рамках відзначення 120-річчя від дня народження Охріма Кравченка відбудеться презентація книги Ярослава Кравченка «Школа Михайла Бойчука. Охрім Кравченко. Художник і час».
Бойчукізм – одне із найяскравіших явищ українського «Розстріляного Відродження», провідні представники якого – М. Бойчук, С. Налепінська-Бойчук, І. Падалка, В. Седляр, І. Липківський – були репресовані й фізично знищені 1937 року. Решту – знайшли, засудили, заслали. У монографії зроблено спробу цілісно відтворити постать і творчість одного з уцілілих учнів Школи – Охріма Кравченка (1903 – 1985). Книга знайомить з багатогранною та своєрідною особистістю українського художника-монументаліста, якому не дали можливості проявити свій талант на стінах громадських будівель, та художника-педагога, якого не допускали до викладацької роботи в мистецьких навчальних закладах у період сталінсько-брежнєвського терору. Про життя Охріма Кравченка в мистецтві розказано на тлі значних історичних подій та колізій суперечливого ХХ століття в колі відомих діячів українського національного руху. Опріч творів художника – рисунків, акварелей та станкового темперного живопису, вміщено низку приватних фотографій – документальних свідчень доби.
З відгуку доктора мистецтвознавства В. Овсійчука: «В книзі використана вся доступна література, а також листування Охріма Кравченка з тими учнями Михайла Бойчука, які залишились живими. Автор не нав’язує своїх аналізів творів, хоча дає надзвичайно ґрунтовну атмосферу, в якій творив художник, образ якого постає зі сторінок яскраво, об’єктивно і вагомо. Книжка є цінною пам’яткою не тільки стосовно долі Охріма Кравченка, у ній широко розкрито і глибоко проаналізовано трагічну долю школи М. Бойчука, – це ще одна вагома звістка про жорстоку розправу радянської партійної номенклатури з яскравими явищами української культури, що мала світове значення».
Презентація книги відбудеться за участю її автора – мистецтвознавця, професора Львівської національної академії мистецтв, сина Охріма Кравченка Ярослава Кравченка. Сфера його наукових зацікавлень пов’язана з дослідженням образотворчого мистецтва ХХ ст., зокрема одного з найяскравіших явищ «Розстріляного Відродження» – Школи Михайла Бойчука. Він є автором понад 460 статей та кількох монографій.