Підтримати post impreza
Як познайомитись з містом через мистецтво
Альона Нагаєвщук 11 Липня, 2022

У Франківську відбулись артворкшопи для підлітків

Як познайомитись з містом через мистецтво

Наприкінці червня у Франківську відбувся проєкт «Тіло міста». Тимчасово переміщені підлітки знайомились зі своїми однолітками, а заодно з містом. Допомагали їм у цьому професійні художниці. Через творчі вправи учасникам та учасницям пропонували дослідити навколишнє середовище. А ще — помріяти, порефлексувати і знайти у Франківську «своє» місце.

Ініціаторкою проєкту стала Оля Поляк, дизайнерка за фахом, яка викладає в чернівецькій Художній школі імені М. Івасюка, працює з підлітками в мистецькій спільноті 20Partizanen та курує самвидав SVAYA. За її словами, на початку повномасштабної війни у Чернівці приїхало чимало сімей з дітьми. Для них проводили різні активності, але переважно для дітей 5-10 років.

«Я замислилась: а що в цей момент залишається робити підліткам? Вони переживають складний період — переїзд через війну, розлуку з друзями. З цією думкою я прийшла до своїх учнів, поділилася з ними, і вони одразу запропонували таку ідею — провести арткемп для своїх однолітків. Для них це і розвага, і навчання, і можливість допомогти іншим адаптуватися в новому місті», — каже кураторка і координаторка проєкту Оля Поляк.

Проєкт підтримала «Асортиментна кімната» разом з «Іншою Освітою» та німецькою гуманітарною організацією Sign of hope.

Анна Потьомкіна, кураторка галереї «Асортиментна кімната» та членкиня «Іншої Освіти»:

«Ми зі SVAYA та “Асортиментною” вже проводили подібні заходи. Наприклад, “Втілення” — мистецьку навчальну програму для підлітків про те, як працювати з тілесністю. Тоді ми побачили позитивний вплив таких практик на учасниць та учасників. Адже це про неформальне спілкування одне з одним та з професійними митцями, про спільне навчання та дозвілля. В нових реаліях, коли підлітки намагаються призвичаїтись до нового місця, такий формат дієвий через їх включення у вже існуючу спільноту однолітків, котрі цікавляться мистецтвом і добре орієнтуються в місті. Вони мають спільні інтереси, починають рефлексувати, взаємодіяти з різними просторами і тим самим краще пізнавати місто і себе в ньому».

На завершення програми учасники та учасниці створили зін (від англ. «magazine») — саморобний часопис. Такі ілюстративні збірки часто присвячені літературі чи візуальному мистецтву; можуть бути колективні чи авторські; як разові видання, так і  періодичні. У своєму зіні в поетичній формі кожен і кожна залишили враження від Франківська та нових знайомств. Рядками майбутніх віршів слугували вирізки з місцевих газет. 

За словами Олі Поляк, подібні ініціативи вона з кураторками планує і надалі проводити в Івано-Франківську та Чернівцях:

«Кожен із нас переживає свої етапи призвичаєння до нового простору, у кожного різні відчуття. У випадку з підлітками їм однозначно потрібна дружня підтримка. Зараз, наприклад, ми з ними познайомились, їхнє коло спілкування стало ширшим. А з вересня хтось із цих підлітків піде тут до школи, в коледж або в університет. Це буде нове випробування для них. І тоді знадобляться інші проєкти, щоб підтримувати комфортну атмосферу в новому середовищі».

Альона Нагаєвщук 11 Липня, 2022

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити