Підтримати post impreza
Рефлексії міста і зброї
Софія Сіренко 29 Липня, 2024

Відгук про екскурсію новим франківським музеєм у Палаці Потоцьких

Софія Сіренко 29 Липня, 2024
Рефлексії міста і зброї

У травні в Івано-Франківську відкрили віртуальний музей «Місто і зброя». Софія Сіренко відвідала тамтешню екскурсію і написала про свої враження.


Музей «Місто і зброя» не назвеш класичним. З експонатів тут — лише репліки зброї й одностроїв на манекенах. Історія міста в контексті зброї та воєн — на відео та проєкціях. Власне, музей називає себе інтерактивним та цифровим, бо тут можна взаємодіяти з предметами за допомогою мітки-ключа. Вставляєш цю мітку в потрібне місце — і можна побачити, наприклад, як працювала зброя. 

Йшла на екскурсію в музей, бо мені цікава історія міста, яке можу вважати рідним. Буду відверта, мене не цікавить зброя (принаймні так було до повномасштабного вторгнення Росії). Тому й інтерпретація історії міста через цю тему не є близькою. Але тут також знайшлося місце роздумам.

Якою є роль зброї в історії міста? Чому звертаємося до цієї теми зараз, і як її краще подати? 

Екскурсія починається біля мапи з контурами фортеці. Станиславів був заснований як місто-фортеця, розповідає екскурсоводка Тетяна Зарецька, і додає, що знайомитися з історією сьогодні будемо швидко й емоційно. Так і було.

З групою минаю рецепцію і заходжу до зали, де спершу на відео показують, як змінювалася мапа Європи. Експозиція музею поділена на три часові періоди: заснування міста, Перша і Друга світові війни. У першій залі відвідувачі можуть оглянути на манекенах точні копії одностроїв воїнів приватної армії Потоцького, Січових стрільців та УПА. Вони, за концепцією, — оборонці міста. На проєкціях воїни оживають, чистять зброю і вітаються з відвідувачами. Такий вибір вояків видається зрозумілим. Однострої воїнів УСС та УПА в музеї — це про тяглість поколінь у боротьбі за незалежність України. Ці експонати є хорошою нагодою розповісти про їхню роль і зацікавити відвідувачів дізнатися по них більше. Хоч, на мій погляд, тут бракує експозиції з одностроями вояків інших періодів.

В іншій залі знову повертаємося до згаданих історичних часів. З експонатів тут — репліки зброї: пістолет, бартка, шабля, рушниця. Спершу нам розповідають про заснування міста, показують документи, вмикають думу. Тоді на нашу землю зазіхали татари, каже екскурсоводка. Також вона побіжно розповідає про опришківський рух і те, якою зброєю вони воювали. «Будь-який режим спричиняє опір. Тогочасним опором був опришківський рух. Опришки явище неоднозначне в українській історії (…) Істина, правда, звичайно десь посередині», каже Тетяна. Так чи так, опришківський рух був на наших теренах. Отже, є йому місце і в цьому музеї. 

Далі перестрибуємо 300 років і опиняємося на початку XX століття. У цьому відтинку часу місто постає як європейське, на чому нам акцентують. Відвідувачам показують кінохроніку, зокрема, і Станиславів до та після воєн, розповідають про Січових стрільців, УПА та гетто. Звісно, і про зброю. Загалом було цікаво. 

Опісля відвідувачів запросили у білу залу для рефлексій. На стіні — цитати відомих людей. І ось з цим вибором я не згодна, бо, як на мене, вони не відповідають нашим реаліям. «Жодний конфлікт не можна розв’язати за допомогою війн. Вбивства не вирішують жодної конфліктної ситуації. Я вважаю, мир це найкраще з усіх рішень. Адже це духовні речі», Боб Марлі. Або: «Я ніколи не приєднаюся до руху проти війни. Покличте мене, коли з’явиться рух за мир», — Мати Тереза. Несподівано побачити їхні цитати разом на одній стіні. Поряд з ними — цитата Пауло Коельйо. Це він, до речі, назвав російсько-українську війну «кризою» та «зручною відмазкою для русофобії».

Але цитати — не єдине, що мене торкнуло в музеї. Так, відвідувачам вмикають відео, де в різних історичних декораціях син запитує в матері: «Мамо, а коли повернеться тато?» (батько пішов на війну). Виникає питання: що при цьому відчувають ті, до кого тато не повернеться більше ніколи? 

У залі для рефлексій теж показують відео. Спершу мерехтять кадри російсько-української війни та зруйнованих міст, відтак — на відео на військові, що повертаються до своїх рідних. От на цьому місці мене накрило. На той момент минуло дев’ять днів, як я вкотре провела свого чоловіка на війну. Вона ще не закінчилася, а він ще не повернувся додому. І знову ж: що при перегляді відчувають ті, до кого рідні з війни не повернуться ніколи? 

Тож справді, вийшла емоційна екскурсія. Мої емоції — лише мої. Але, можливо, у когось теж виникнуть такі ж переживання. Попри це, вважаю, що музей «Місто і зброя» вартий, аби його відвідати: корпус, де він розташований, відреставрували. А зараз тривають роботи з оновлення ще одного. Поступово колишній палац Потоцьких припиняє бути порожнім.  

 

Головне фото зі сторінки музею

Софія Сіренко 29 Липня, 2024

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити