07 Тра 2024, 12:00
Івано-Франківський краєзнавчий музей, вул. Галицька, 4а
Фотовиставка «Обличчя на світлинах фотосалонів Станиславова»
Виставка до 362-й річниці міста Івано-Франківська
Фотовиставка «Обличчя на світлинах фотосалонів Станиславова»

До наших днів дійшло чимало світлин, виконаних станиславівськими фотографами. Обличчя мешканців міста, які дивляться на нас із далекого минулого, вражають і заворожують. Фотографи працювали не тільки в ательє, але при потребі могли виїхати в помешкання замовника чи на природу. Майстри фоторафії дуже турбувалися про якість своїх робіт, адже на кожній фотографії ставився логотип ательє.
Найдавнішим відомим станиславівським фотографом був Ф. Величко, який працював у місті в другій пол. ХІХ ст. А першим фотоательє в Станиславові ввжається студія родини Едерів, заснована у 1888 р. Також одним із найстаріших у нашому місті є фотоательє «Рембрант», яке з 1909 р. і до наших днів розміщене по вул. Січових Стрільців, 16.
Чи не найвідомішим фотографом Станиславова і всієї Галичини був Юзеф Едер (1830-1903), який розпочав свою кар’єру у Львові. Ю. Едер був учасником та призером багатьох виставок у Львові та Відні. Велике визнання майстрові принесли чудові світлини з видами міст, панорами та пейзажі, а також портрети.
З 1888 р. Едер працював у Станиславові, де відкрив ательє по вул. Сапєжинській, 5 (теп. вул. Незалежності). Пізніше воно переїхало у будинок № 9 на тій же вулиці. 16 вересня 1903 р. Едер помер у Станиславові у віці 73 років. Його роботу продовжили донька Теофіла і син Владислав.
Ще однією знаменитістю старого міста був Тадеуш Артиховський, який працював у Станиславові з 1860-х років до поч. ХХ ст. Він мав фотоательє, яке знаходилось по вул. Сапєжинській, 18 (будинок не зберігся). Фотограф вів активне громадське життя.
Були в Станиславові й фотографи, які прибули з великих міст. По вул. Заболотівській, 6 (теп. вул. Грушевського) знаходилось ательє фотографа Броніслава Рапацького (1846–1926), який працював у Варшаві, мав філію у Львові й нарешті відкрив свій заклад у Станиславові. Він особливо майстерно робив дитячі й сімейні фотографії.
Дуже відомим у Галичині й Буковині був фотограф Лео Розенбах, чиє ательє знаходилось по вул. Третього Мая, 3 (теп. вул. Грушевського). В 1906 р. Розенбах переїхав до Чернівців. Його ательє в Станиславові викупила пані Емілія Обст і назвала власним іменем. Щоб привабити клієнтів до новоствореного ательє «Емілія», власниця прикрасила свій заклад розкішною різьбленою брамою в закопанському стилі. Пані Емілія гідно продовжувала справу свого знаменитого колеги, дбайливо зберегла всі кліше від його фотографій.
У міжвоєнний період у Станиславові працювали фотостудії Едерів по вул. Сапіжинській, 9 (теп. вул. Незалежності), «Емілія» по вул. 3 Мая, 3 (теп. вул. Грушевського), «Рембрант» по вул. Собєського, 20 (теп. вул. Січових Стрільців), Н. Вайхрауха по вул. Каземирівка, 6 ( теп. вул. Гетьмана Мазепи) та інші.

Виставку можна переглянути впродовж місяця.