20 Лют 2024, 18:30
Івано-Франківська філармонія ім. Іри Маланюк, вул. Леся Курбаса вулиця, 3
Солоспіви Василя Барвінського
Концерт класичної музики
Солоспіви Василя Барвінського
Солоспіви В. Барвінського – надзвичайно різноманітні. Вони суттєво відрізняються один від одного, адже, у відповідності до фабули тексту, композитор застосовує зовсім відмінні засоби музичної мови, ладово-гармонічну основу, тональні відхилення, ілюстративний колорит акомпанементу.
Твори «Пісня пісень» (сл. В. Маслова-Стокіза для сопрано, скрипки та фортепіано) та «Ой люлі, люлі» (сл. Т. Шевченка) були написані на особисте замовлення оперної співачки О. Любич-Парахоняк, яка прагнула збагатити свій концертний репертуар.
«Колисанку» (сл. Г. Чупринки) композитор присвятив власним дітям, яку також залюбки виконувала О. Любич-Парахоняк.
Романс «У мене був коханий, рідний край» (сл. Г. Гейне) – це цілісна вокальна мініатюра, в якій поєднані речитативність з мелодикою, викладеною на своєрідну гармонійну основу.
В основі солоспіву «Ой сумна, сумна темна ніченька» – сербська народна пісня. У 1933 р. композитор написав прекрасні солоспіви «Сонет» та «Ноктюрн», який відомий під назвою «Місяцю-князю» – неймовірно захоплюючий, чарівний твір, музика якого не може залишити байдужою найсуворішого скептика. Слова поезії І. Франка, що змальовують атмосферу ночі, оспівані у музиці В. Барвінського. Вокальна партія випливає з народної пісенної основи, мелодійна, мальовнича, органічно зливається з текстом поезії. Цей твір можна справедливо віднести до кращих зразків української вокальної лірики.
Захоплення Франковою поезією спонукало композитора до написання ще однієї вокальної перлини. Це – «Сонет» на вірш «Благословенна будь».
Виконавці відчували та продовжують відчувати непідкупну чарівність камерних творів композитора і, включаючи їх до свого репертуару, пропагують творіння В. Барвінського.
Учасники: солістка Івано-Франківської обласної філармонії імені Іри Маланюк Оксана Кречко (вокал), Ольга Банашек (фортепіано), Любов Литвинчук (скрипка). Художнє слово – Христина Кобильчук.
Квитки можна придбати за посиланням.