14 Гру 2023, 15:00
Музей мистецтв Прикарпаття, майдан Шептицького, 8, м. Івано-Франківськ
Заквітчана долею. Катерина Коліда (Царик)
Відкриття виставки вишитих килимів
Заквітчана долею. Катерина Коліда (Царик)
Катерина Климівна Коліда (в дівоцтві – Царик) народилася 22 квітня 1922 року в селі Волсвин (тепер Червоноградський район Львівської області) в сім’ї працьовитих селян, будучи наймолодшою з трьох дітей. Катерина Коліда закінчила лише три класи початкової польської школи. Після смерті батька була змушена залишити навчання та допомагати матері по господарству. У віці 22 років вийшла заміж за односельчанина Микиту Коліду. Разом із ним будували власне житло, народили трьох дочок, все життя працювали в колгоспі. Незважаючи на важку працю, жінка знаходила час для творчості.
рчості.
«Матір пам’ятаю завжди в праці. Влітку вона вишивала менше, бо не було часу, працюючи в колгоспі. А взимку могла з вечора до четвертої ранку сидіти за вишиванням. Тато іноді сварився, що треба рано вставати, а світло горить, а мама відповідала йому: «Ще трошки, ще трошки…». Так і вишила 19 килимів. Пенсія у мами була 22 рублі. Ми не купували їй ні сукна, ні ниток, адже у самих були сім’ї та справи. Нитки в ті часи було не просто придбати, тому мама купувала яскраві речі і розпускала їх. А тепер дивуюся, як із такою мізерною пенсією вона могла творити такі шедеври. Навіть не знаю, як моя мама тою голкою змогла стільки вишити», – згадує донька майстрині Марія.
Не маючи художньої освіти, майстриня вишила 19 килимів, а ще – рушники, обруси, подушки, запаски, сорочки, декоративні завіски на двері. Особливо любила вишивати вишукані гольмани (камізельки) на чорному оксамиті, бо вдягати їх на весілля або до церкви – це давня сільська традиція; вишивала для доньок, онуків, сусідів, знайомих. Коли в рідному селі відкрилася церква, відбудована після знищення радянською владою, Катерина Климівна за короткий час вишила до храму обруси, рушники, чорні плати на піст, якими користуються вже більше тридцяти років.
Вишивала майстриня до 75 років, вже будучи хворою. Серце Катерини Климівни зупинилося у 2001 році, у віці 79 років. Пам’ять про себе Катерина Коліда залишила у своєму творчому доробку. Роботи сільської майстрині пів століття пролежали в скрині, але з любов’ю збережені родиною.