Підтримати post impreza
Як у Франківську зʼявилась велика читацька спільнота: бліц із засновником проєкту «Читай»
Євген Бойко 23 Квітня, 2023

Як популяризація читання стало інструментом для творення спільноти однодумців

Євген Бойко 23 Квітня, 2023
Як у Франківську зʼявилась велика читацька спільнота: бліц із засновником проєкту «Читай»

З нагоди річниці франківської ініціативи «Читай», яка обʼєднала книжковий клуб, літературний лекторій, а тепер планує літературну резиденцію, ми поспілкувались з її засновником Тарасом Малим.


Які були цілі на початку проєкту, чи вдалось їх досягти — і що плануєте тепер?

Йдеться про початок активної діяльності програми — першу публічну подію, що відбулася 19 квітня 2022 року. Хоча як ініціатива «Читай» готувався ще задовго: в межах платформи «Тепле Місто» ми працювали над стратегією роботи, соціальною функцією, але з початком повномасштабного вторгнення це втратило актуальність.

Тому станом на квітень минулого року була ціль: через події створити майданчик для знайомства, для розмови та підтримки тих, хто цього потребує. Ми зробили це через дуже універсальний ключ, доступний практично кожному — читання книжок і обговорення літературних тем. 

Над програмою «Читай» працює команда із трьох менеджерів. Але програма інтегрована у ширшу структуру — команду платформи «Тепле Місто». Тому ми постійно взаємодіємо і разом співтворимо. 

Зараз всі залучені до процесу підготовки відкриття простору читальні (яка стане нашим майданчиком для лекторію та інших подій) та цікавляться, якою буде перша резиденція (це про плани).  

Але найважливіше відкриття і водночас зміна, що з нами відбулася: ми зрозуміли, що первинним для нас є бажання сприяти соціальній згуртованості, а промоція читання — це той доступний і ефективний код, через який це працює.

Після року роботи, які враження щодо цільової аудиторії? Чи багато людей у Франківську, які готові не просто читати, а шукати складніше обговорення?

Для нас найбільшим цінним відкриттям першого року були й залишаються саме люди — франківці, херсонці, харків’яни, маріупольці, кияни. Всі, хто переїхали сюди вимушено, тимчасово, але долучаються до спільноти «Читай», бо тут, серед людей, для яких спільною цінністю є читання (у найширшому сенсі), почувають себе безпечно. 

В аудиторії є великий запит на дослідження питань, що стосуються ідентичності, культури, спільної історичної пам’яті. Чи триватиме він довго — невідомо, але ми пропонуємо обговорення на різних рівнях, залежно від формату подій. Публічні дискусії та лекції — можливість більше послухати й долучитись до спільноти, формат книжкового клубу — це вже про вдумливе читання, різні оптики для обговорень, резиденції — дослідження і робота з сенсами.    

 

У Франківську досі не склалось «великої» загальної літературної події (були невеликі нішеві фестивалі, була одна резиденція, яка вже давно припинила роботу). Чому? І чи потрібна взагалі така подія місту?

Це складне питання — у тому сенсі, що воно потребує і розмови про контексти, і дискусії про літературний процес у місті.

Фестиваль чи велика подія іншого формату не потрібна тільки для того, щоб «ось, у нас теж таке є». 

Ще одне завдання — віднайти основи, довкола яких ця подія розбудовуватиметься, її ідентичність, а разом із тим, які смисли пропонуватиме для міста, його жителів, учасників культурного процесу.

Вірю у те, що подібну ініціативу, скоріше за все, запропонують саме проактивні представники громадянського суспільства разом із дієвцями культури. Бо ж саме у такий спосіб у Франківську працює все хороше: потребуєш чогось, то об’єднуй довкола цього людей — і роби. 

Якщо великої події ще немає, значить, поки не маємо такої ініціативи, або ж критичної кількості менеджерів, які готові були б взяти на себе відповідальність за обговорення, організацію процесу і результат.

Чому ви взагалі це — «Читай» — робите?

Тому що бачимо позитивні наслідки: як твориться спільнота, як події сприяють налагодженню зв’язків. Особливо, коли до подій долучаються військові, які проходять реабілітацію в госпіталі, чи молоді люди, які не так давно переїхали у Франківськ — із різних міст країни —  й шукають безпечного для себе середовища.

 

Всі фото зі сторінки проєкту «Читай»

Євген Бойко 23 Квітня, 2023

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити