Підтримати post impreza
ФотоПавло
Ростислав Кондрат 18 Грудня, 2023

Колонка Ростислава Кондрата про Павла Дробʼяка та присвячену йому виставку 

ФотоПавло

Якщо ви шукали фотографії учасників «станіславського феномену» або «Імпрези» (або бачили ці фото у нас на сайті), скоріш за все, це були роботи одного автора — Павла Дробʼяка. Ми попросили його друга, голову фотоклубу «Колумб» Ростислава Кондрата, розповісти про Павла і його спадщину.


Першого травня фотоспільнота Прикарпаття згадувала свого надзвичайно талановитого колегу, світлої пам’яті Павла Дроб’яка з нагоди його 75-річчя. Про те, наскільки фотомистецтво і Дроб’як були єдиним цілим, засвідчує його творчий «позивний», що приріс до майстра з легкої руки письменника Юрія Андруховича, — ФотоПавло. Під цим іменем він фігурує у спогадах, присвячених йому проєктах. Так його називають друзі й колеги. 

Павлове найближче фотографічне оточення підготувало до його ювілею проєкт, який має кілька складників. Центральний блок — це авторська серія портретів Павла у виконанні львів’янина Олега Огородника «Одного разу в Дземброні…». Аналоговий друк, техніка ХІХ століття ціанотипія. Весь матеріал відзняли впродовж кількох днів у 2006 році під час спільної мандрівки двох давніх друзів Дзембронею та околицями. 

Дземброня. Фото: Олег Огородник

Дземброня. Фото: Олег Огородник

Другий блок експозиції — частина «золотого» фонду Павла (роботи 1980-1990-х років) у мінімалістичному поштівковому форматі. 

Портрет жінки. Фото: Павло Дробʼяк

Змова. Фото: Павло Дробʼяк

Третім складником ювілейного проєкту є 73-хвилинний фільм, в якому зібрані фото- і відеосюжети з життя Павла: відкриття виставок, зустрічі з друзями, пленери, інтерв’ю, подорожі. Фільм супроводжується співом улюбленої співачки Павла Елли Фіцджеральд. 

Останнім складником стала дружня компанія Павлових друзів і шанувальників, які разом з виставкою переміщалися за маршрутом Івано-Франківськ — Тисмениця — Дмитровичі. 12 травня проєкт стартував у франківському «Ваґабундо», 18 червня — у Народному домі Тисмениці (тут прописаний Народний фотоклуб «Колумб», активним учасником якого був Павло впродовж тривалого часу) і на завершення 3 грудня все перемістилося в Народний дім рідного села Павла Дроб’яка Дмитровичі, що на Львівщині.

***

Фотопленери відбуваються в Дмитровичах з 2014 року — в липні, на свято Петра і Павла. На них побували понад шістдесят фотографів з різних міст України: Київ, Львів, Чернівці, Харків, Суми, Кам’янець-Подільський, Ходорів, Винники, Кривий Ріг, Луцьк, Тисмениця, Болехів, Миколаїв, Рівне, Івано-Франківськ, Хмельницький, Арциз, Вінниця, Ясениця. Зусиллями організаторів пленеру і його учасників на могилі Павла встановили металеву камеру на тринозі ковальської роботи, а вулиця, де було обійстя фотографа, отримала його імʼя. 

Якщо проаналізувати коло людей, які оточували Павла за життя — письменників, музикантів, художників, журналістів, скульпторів, музейних працівників — не важко зрозуміти, якою багатогранною особистістю був ФотоПавло.

Павло Дроб’як народився 1 травня 1948 року в селі Дмитровичі. У 1975 році переїхав у Івано-Франківськ. 1989 року вступив до Спілки фотохудожників України й був одним з її фундаторів. З 1991 року — вільний фотограф. 

Творчою фотографією почав займатися в першій половині 1970-х років. Співпрацював з фотоклубами Львова («Будівельник», «Семаформ») та Івано-Франківська («Ватра»). З 1989-го був учасником фотоклубу «Колумб» (Тисмениця). Плідно співпрацював з міжнародною бієнале «Імпреза». У 1996 за успіхи на міжнародній арені відзначений званням AFIAP — Художник Міжнародної федерації фотомистецтва. В другій половині 1990-х активно долучився до заснування у Франківську національної фотобієнале «Природа».

Павло серед друзів у фотоклубі Колумб з нагоди його десятиріччя в Тисмениці. 1992. Фото: Тарас Яковин

В Івано-Франківську Павло провів майже чверть століття, яке було найбільш творчо плідним в його житті: активно працював у пресі, робив ілюстрації до каталогів художніх виставок, збірок поезій, рекламних буклетів, краєзнавчих, наукових, фотографічних та мистецьких видань. ФотоПавло, як інші митці, був охоплений мистецьким середовищем «станіславського феномену».

У 1989 році Павло Дробʼяк мав персональну виставку в рамках першої міжнародної художньої бієнале «Імпреза» (Івано-Франківськ) та групові виставки з художниками у 1986 (Каунас, Литва) і 1988 (Івано-Франківськ) роках. 1993 рік — персональна виставка «Фотографія» в приміщенні фотоательє «Горизонт» в Івано-Франківську. У 1994 році в Івано-Франківському державному художньому музеї реалізував у співпраці з мистецтвознавцем Віктором Мельником проєкт MEMORIA’94 про кам’яну цвинтарну пластику Прикарпаття. 

Був відзначений стипендією Міністерства культури України для видатних діячів культури і мистецтва. Нагороджений золотою медаллю FIAP (Міжнародна федерація фотомистецтва) на Третій міжнародній фотобієнале чорно-білої фотографії AQÜEDUCTE’94 у Серданьойола-дель-Вальєс (Іспанія). Окремі роботи Павла Дроб’яка містяться в приватних колекціях Канади, у фонді Фотоасоціації Сарагоси (Іспанія), в музеї Photography Museum Photographic Founds (Серданьойола-дель-Вальєс, Іспанія), в Центрі візуального мистецтва «Батана» (Ровінь, Хорватія).

Остання прижиттєва виставка Павла відбулась у 2008-му в «Химері» — культовому франківському арткафе.

Наприкінці 1990-х він повернувся до рідного села Дмитровичі, щоб допомагати старенькій мамі поратися з господарством. Шостого червня 2009 року несподівана раптова хвороба вкоротила віку чудовій людині та непересічному фотомайстрові.

***

Своєрідним підсумком творчості стала виставка «Best of ФотоПАВЛО», яку відкрили в Дмитровичах у 2018 році. До неї увійшли найкращі роботи періоду 1980-1990 років. Згодом ця ж виставка експонувалася в Народному домі Давидова.

Основним об’єктом фотографування для Павла були люди, переважно сільські жителі. В часі подорожей Карпатами митець створив неповторну правдиву галерею місцевих жителів. Його великою пристрастю була архітектура, а саме сецесія. Ландшафтна фотографія, фактури, фрагменти, елементи, світ речей — також його пріоритети. Окремо вирізняється фотодокументалістика Павла. Він зафіксував багато подій, насамперед мистецького характеру. Під час роботи в Краєзнавчому музеї багато працював з фондами. Окрім цього, всі творчі люди області були його замовниками, бо в ті роки не кожен вмів зробити якісну репродукцію чи портрет. 

Онуки. Фото: Павло Дробʼяк

Тим, хто спілкувався з ФотоПавлом, хто мав щастя творити поруч, завжди бракуватиме цього світлого, лагідного, а водночас дуже особливого чоловіка — з лише йому притаманним неповторним поглядом на світ, який він талановито пропускав через фотооб’єктив і закарбовував на фотопапері.

Ростислав Кондрат 18 Грудня, 2023

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити