Підтримати post impreza
Як (не) боятись утопії
Олеся Саєнко 26 Червня, 2023

У липні на Хаті-майстерні відбудеться резиденція для перформерів «Словник майбутнього». Ми запитали в організаторок про цей проєкт

Олеся Саєнко 26 Червня, 2023
Як (не) боятись утопії

Мистецька фундація «Резиденції майбутнього» оголосила набір перформерів та перформерок для участі у спільному проєкті, який почнеться з творчої резиденції на Хаті-майстерні у селі Бабин. Ми запитали, у чому полягає проєкт його творчинь і публікуємо спільну відповідь від режисерки проєкту Рози Саркісян і кураторки проєкту і директорки мистецької фундації «Резиденції майбутнього» Катерини Сегет.


Чи могли б пояснити своїми словами мету проєкту? У анонсі зазначено, що плануєте використовувати «утопічне мислення» і одночасно відмовлятись «від розробки візій, що базуються на ефемерних, відірваних від реальності мріях» — що, як видається, суперечить одне одному.

Так, утопічне мислення та утопічні проєкти часто асоціюються з несерйозністю або ефемерністю в нашому суспільному дискурсі. Їх сприймають як практикування ідей, що не можуть бути реалізовані у практичному житті та розглядаються як безсенсовна «кухонна балаканина» і щось, що відволікає від реальних проблем і викликів, з якими ми стикаємося сьогодні. Наш історичний контекст, зокрема тоталітарне минуле, також спровокував думки в цьому керунку. 

Коли чуємо «утопія», кажемо, що ми не просто читали про це в книжках — не так давно ми були експериментальним майданчиком, де насильницькими змінами пробували втілити ідеальне суспільство. Інша річ, що за цим задекларованим утопічним проєктом стояв проєкт суто ідеологічний.

В цьому плані нам близькі думки дослідників, які проводять межу між поняттями «ідеологія» та «утопія». В усякому разі, очевидно, що наше минуле спричинило відчуття побоювання, відкидання та негативного ставлення до так званих «утопічних ідей» загалом. 

Яким ви бачите фінальний результат проєкту?

Завданням проєкту «Словник майбутнього» є практикування мислення про майбутнє, яке не може і не існує в реальності, але служить метою та натхненням для трансформації нашого суспільства. Ми вважаємо, що такий перформативний тренінг радикальної уяви стосовно нашого майбутнього і створення сценаріїв цього майбутнього гратиме важливу роль. Через наявність альтернатив він сприятиме критичному мисленню, оголюватиме репресивні сценарії, які «увіковічують» статус-кво, а також мобілізуватиме людей до дій у пошуку змін. 

Проєкт «Словник майбутнього» є міждисциплінарним і спрямованим на нормалізацію практики створення кращих візій майбутнього і дослідження нових шляхів нашого розвитку. Фіналом нашого артистичного дослідження проєкту стане перформативна вистава, яка буде презентована в декількох містах України.

Заявку для участі в резиденції можна подати до 2 липня включно.

 

Головне фото: Роза Саркісян, фото Франківського Драмтеатру

Олеся Саєнко 26 Червня, 2023

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити