Підтримати post impreza
Роздуми про «Скотний двір»
Дарʼя Христинюк 21 Серпня, 2023

Як виникла спільна виставка графіки Нікіти Тітова та скульптури Тараса Кузьми

Дарʼя Христинюк 21 Серпня, 2023
Роздуми про «Скотний двір»

6-20 серпня у Ваґабундо тривала виставка «Скотний двір», яка поєднала графіку Нікіти Тітова та скульптури Тараса Кузьми. Ми записали розмову, яка відкривала цей проєкт і яка розкриває історію виникнення цієї співпраці.


Анатолій Звіжинський: Чому ти повернувся до свого попереднього проєкту і зробив його в аналоговому варіанті, не цифровому? І як долучив Тараса?

Нікіта Тітов: Попри те, що всі мої малюнки — доволі м’які, добрі, радісні, головна думка, якій присвячена виставка, співзвучна з тим, що часто бачимо в житті: бачимо милих поросят, котиків, гусачків, а виявляється, що це навіть не тварини, це — реальні тварі. 

Якщо йдеться про реальних тварей, то завдяки їм познайомився з Тарасом. Як це сталося: після того, як зіткнувся з тварями на своїй фейсбук-сторінці, переживав цей досвід, сидячи сам в піцерії на площі біля ратуші, і думав: «Ого, які люди бувають». Так захопився думками, як багато тварин оточувало мене в мережах, що зовсім не замислювався: поруч теж можуть з’явитися тварі. У ту ж мить чую, що за моєю спиною хтось просто голосно розмовляє, а потім до цієї людини підходять і кажуть піти, бо вона заважає містянам. Повертаюся, бачу Тараса та офіціанта, який просить його вийти із закладу. У той час був сильний дощ, Тарас просто сховався під навісом і говорив телефоном. Кажу офіціантові: «Ви шо, охуїли?», на що офіціант починає нервуватися. Розуміючи, що треба щось вирішувати, запросив Тараса сісти зі мною поруч. Офіціант на це: «Дякую, бо мене б зараз звільнили». Тарас сказав, що договорить телефоном і піде. І дійсно — договорив і пішов. 

Наступного дня у нас була акція, присвячена інклюзії. Пройшлись Стометрівкою, розклеїли наліпки: показали, де інклюзивність помітна, а де — ні. І я, коли повертався після акції, знов зайшов у чергове кафе. Починаю згадувати вчорашній день, причому згадую Тараса — і йде Тарас. Він до мене: «Привіт, знов по ресторанах ходиш?». Так ми познайомилися. Виявилося, Тарас займається стендапом. Він запросив на свій виступ ввечері, я прийшов, послухав. А відтак з’ясувалося, що Тарас ще й вирізає прекрасні скульптури. Ці роботи бачу, як і ви, сьогодні вперше. Він показав мені одну, а я просто офігів від його рівня. 

Коли подумав, що треба щось зробити, згадав про свій старий проєкт, який називався не «Скотний двір», а «Подвір’я». Всі роботи були зроблені «в один підхід» на комп’ютері. Вирішив, чому б тепер не зробити наживо — тушшю на папері. Коли почав це втілювати, виявилось, що у Тараса є такі ж роботи: у мене — півник, і у нього — півник, у мене — порося, і в нього — порося. 

Те, що ця виставка відбувається, — свідчення, що все в житті не випадково. Думаю, що «скотний двір» насправді зараз не тут, а за межами галереї. 

Тарас Кузьма: Мені Нікіта каже: «Я буду робити виставку “Скотний двір”, давай зі мною». Я відібрав відповідні роботи, які можна підігнати під цю виставку. 

Просто подобається робити щось руками з дерева. За професією я — програміст, переважно дивлюся в монітор, набираю якісь коди. Але більше до душі щось вирізати руками, надавати форму, навіть, коли це простий шматок дерева.

До речі, чого зайшов саме в те кафе, де сидів Нікіта: у мене замовили статуетку «Санта Муерте», досить складна річ (одна з двох робіт, які Нікіта бачив до сьогодні). Мені треба було зв’язатися із замовницею телефоном, бо прийшов трохи швидше, а вона запізнювалася. Не хотів стояти під дощем, тож сховався. Через особливості свого організму розмовляю досить гучно. Офіціант подумав, напевно, що я під градусом чи під якоюсь хімією. На жаль чи на щастя, нічого важчого за швепс — не п’ю. 

Анатолій Звіжинський: Ти давно працюєш з деревом?

Тарас Кузьма: Зі школи, коли почав відвідувати трудове навчання. Нам тоді розповідали, як вирізати з фанери. Сподобалось працювати з деревом, з того часу поступово накопичував знання — і навчився до такого рівня. 

Анатолій Звіжинський: Бачимо тут невелику кількість робіт. А взагалі — багато їх? Якщо ти із замовницею розмовляв, значить, хтось знає, що ти так робиш, — і звертається з пропозиціями.

Тарас Кузьма: Не маю ніякої своєї сторінки в інстаграмі чи ще десь. Напевно, я старих поглядів. У моєму колі багато хто мене знає, кажуть, можу зробити з нічого щось гарне.

Анатолій Звіжинський: Як це відбувається: ви бачите дерево — і вже бачите якусь скульптуру? 

Тарас Кузьма: Мені дерево саме підказує. Я собі маю декілька проєктів в голові, про що хотів би робити. Але коли починаю працювати, не завжди може вийти, як хочу. Вважаю, це дерево саме підказує. Воно теж живе, до нього треба ставитися — як до живого створіння: з любов’ю, з обережністю. 

 

Фото зі сторінки Нікіти Тітова

Дарʼя Христинюк 21 Серпня, 2023

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити