Підтримати post impreza
Центр сучасного мистецтва переїхав до ратуші — що відомо про простір
Дарʼя Христинюк 27 Листопада, 2023

Розмова з Андрієм Шнайдером — художником та керівником ЦСМ — про новий простір та авторську виставку

Дарʼя Христинюк 27 Листопада, 2023
Центр сучасного мистецтва переїхав до ратуші — що відомо про простір

22-го листопада відбулося відкриття нового приміщення муніципального Центру сучасного мистецтва, який переїхав з вулиці Марійки Підгірянки до ратуші. Захід супроводжувався виставкою «11.11.2023», присвяченою річниці визволення Херсона. Її автор — Андрій Шнайдер, художник та керівник ЦСМ, який значну частину життя працював та жив у Херсоні. Ми запитали у нього про плани нового простору та персональну виставку.


Чому вирішили відкрити нове приміщення? Як плануєте його використовувати? 

Закінчилася оренда старого приміщення [на вулиці Марійки Підгірянки] і нам її не продовжили, тому змушені були знайти нове. Оскільки Центр сучасного мистецтва належить місту, воно й знайшло нам нове місце у ратуші, яка також належить міській раді, — самі своїм, самі собі. Думаю, це вже може бути надовго. Хіба що знайдуть щось більше і краще, бо це приміщення маленьке і, відповідно, виставки будуть камерніші. Тобто таких проєктів, як раніше, де були великі роботи, вже не буде. 

Думаю, нове приміщення буде більш успішним, бо центральніше нікуди — всі дороги ведуть до ратуші. І, звичайно, ми своїми силами тут все робили.

Чи є у вас куратор? 

Має бути художній керівник, але зараз він відсутній. Але, в принципі, ми разом з художнім керівником завжди складали плани, обирали-пропонували художників. 

А хто художній керівник? 

Зараз немає. 

Можливо, поділитеся майбутніми проєктами ЦСМ? Чого очікувати наступного року, наприклад?

Зараз складається план на наступний рік: заклад міський, має зобов’язання і має працювати за планом. Звичайно, бувають всякі казуси. Наприклад, нещодавно людина з Франківська відмовилася [від виставки] — буває таке. Зараз ситуація складна, хтось не може приїхати з-за кордону, хтось з фінансової причини відмовляється. Зараз важко — і в це можна повірити.

Ми вибачаємо людям у такому разі, й намагаємось щось змінити. 

А так, шукаємо, хто буде [брати участь в наступних проєктах]: хочемо і франківських художників, і українських, щоб був обмін досвідом. Бо варитися у власному соку — це теж не цікаво, цікаво людям показувати і бачити те, чого тут немає.

Щодо другої події — відкриття вашої виставки «11.11.2023» — розкажіть про неї.

Нова виставка — це моя персональна виставка. Щасливий, що я її відкрив, правда, з подачі Михайла Дейнеги. Ця виставка присвячена Дню визволення Херсона, всі ці роботи пов’язані з Херсоном, тобто зі степом: можемо бачити скіфські образи, там є «Міраж степу», «Степ», «Річка». Крім того, всі вони виконані до війни, є навіть 1992-го року. Навмисно їх всі зібрав. Можливо, це зробилося як пам’ять про мої роботи, які залишилися в Херсоні, і невідомо, що з ними. Вони були в обласній бібліотеці, і, як всі чули, її розбомбили, спалили й пограбували. Також мої роботи були в музеї, у драматичному театрі та в багатьох інших об’єктах. Не знаю, що з ними там відбувається, що з ними сталося. 

Тобто для цієї виставки я вийняв всі старі роботи, які залишилися і були зроблені в Херсоні, а Франківськ їх ніколи не бачив. Не показував їх, тому що я живу тут з кінця 2016-го року. Були в мене виставки, але не так багато, щоб показати все. Наприклад, живопис на склі: тут заведений іконопис на склі, а в мене це не ікони. 

Люблю працювати в різних техніках, не прив’язаний особливо до якоїсь. На жаль, не роблю зараз робіт на військову тематику — не можу. І відчуваю всі ці роботи на військову тематику як гайп, тобто це не щиро, люди просто використовують цю тему. 

 

Фото зі сторінки ЦСМ

Дарʼя Христинюк 27 Листопада, 2023

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити