Підтримати post impreza
«Фантом-2». Ті, хто випередили свій час
Тарас Зень 29 Квітня, 2024

Уривок з історії української музики 90-х

Тарас Зень 29 Квітня, 2024
«Фантом-2». Ті, хто випередили свій час

Франківськ має насичену і цікаву історію музичної сцени. Журналіст, громадський активіст і пластун Тарас Зень розповідає про гурт, який яскраво спалахнув на початку 1990-х. Хоча «Фантом-2» випустили лише два альбоми, цей гурт досі вважається легендарним.


Останній день березня 2017 року. Біля будівлі редакції ТРК «Вежа», де працюю, зустрічаю Романа Матіяша. Його неможливо не впізнати. Кремезний широкоплечий здоровань в рожевій футболці з поголеною потилицею. Він жваво говорить російською по мобільному, ми тиснемо один одному руку. Роман тримає «трубу» біля вуха і вітально киває мені головою, я веду його до одного з входів будівлі, де є ліфт. 

Зайшовши в коридори редакції на шостому поверсі, він продовжує свою довгу телефонну розмову, яка триває ще добрих 10-15 хвилин. І ось, коли її завершує, відкладає нарешті ґаджет і перепрошує за тривалу бесіду. Тоді врешті ми знайомимось. Себто знайомиться Роман. Бо я давно знаю його заочно, ще зі шкільних років. Саме під перший кліп «Двоє», що кілька місяців тримався на вершині телевізійного гіт-параду «Територія А», я збирав підручники з зошитами в рюкзак на уроки. Під цю пісню відбувались чи не всі тодішні шкільні дискотеки. Гурт «Фантом-2» в дискотечних плейлистах чергувався на рівні з Ace of Base, Coolio, Scatman та треком Coco Jamboo німецької євроденс-групи Mr. President.

Питаю Романа, чи запрошував хтось його останніми роками на ефіри поговорити про феномен «Фантом-2». Відповідає: давно вже ніхто не кличе. Від музики він, мовляв, відійшов, лишив її в минулому. Зараз займається тренерськими справами, консультаціями здорового і дієтичного харчування та методикою медичного антистаріння. Це не дивно, адже Матіяш свого часу закінчив Франківський медичний університет. Тож тема здоров’я для нього є природною. 

Перед зйомкою запитую, чи про все можна говорити в інтерв’ю, на що чую відповідь: «Та питай, шо хочеш, хіба в труси не лізь».

Спіймати Романа у Франківську — ще той квест, адже він давно вже перебрався до столиці. За його ж словами, до рідних навідується не дуже часто, кілька разів на рік. Цілком випадково мені вдалось сконтактуватись з Матіяшем саме за тиждень до його приїзду на батьківщину. Тож подумки оцінюю собі це везіння, і ми вже за кілька днів спілкуємось наживо.

Як з’ясувалося, «Фантом-2», хоч здобув популярність як техноденс-дует, але цьому передувала зовсім інша, маловідома для загалу історія. В кінці 80-х та на початку 90-х Матіяш мав дворове прізвисько «Панк», носив довгий гаєр, одягав шкіряний одяг з шипами та грав на бас-гітарі в місцевій метал-групі «Інквізиція». 

Вже потім Роман став учасником танцювального колективу «Турбо», з якого згодом постав кардинально інший гурт під назвою «Турбо-Техно-Саунд», що був створений спільно з Тарасом Пушиком, сином знаного письменника Степана Пушика, а нині відомим місцевим рекламником. Команда виступає в Донецьку на легендарному фестивалі «Червона Рута» у 1993 році й здобуває призове друге місце, поступившись тоді ще невідомому співаку з Хмельницького Олександру Пономарьову.

Та через три роки, внаслідок внутрішнього непорозуміння з Пушиком, Роман відходить від «Турбо-Техно-Саунду», й у 1996 спільно зі своєю дівчиною Ольгою Гречко створює окремий колектив під назвою «Фантом-2». 

Після першого альбому «Зоряні війни» на гурт звалюється мегапопулярність. Колектив інколи має 20 виступів на місяць, в окремих містах збирає навіть стадіони. Підлітки хочуть бути схожими на своїх кумирів. Хлопці стрижуться налисо та ходять в качалки, щоб бути схожим на Романа. Компанія NAC підписує з групою контракт на видання касет першого альбому тиражем у мільйон примірників. І вони всі продаються, не беручи до уваги піратських копій, яких годі підрахувати. На всіх базарних стендах з продажами касет без упину з колонок лунає «Фантом-2». На радіо й телебаченні у гіт-парадах головна пісня «Двоє» не злазить з перших місць. За кліп навіть голосують кілька сотень в’язнів Лукʼянівського СІЗО, надіславши колективний лист підтримки до редакції «Території А».

Команда набирає обертів. Все стрімко несеться. Гурт запрошують і за кордон, що на ті часи було розкішшю. «Фантом-2» виступають на одній сцені з тодішніми єврозірками DJ BoBo та командою Bad Boys Blue.

Біля Скель Довбуша, що в Долинському районі, гурт знімає свій другий і останній кліп на трек «Я досягну». Згодом запис цього відео зникне десь в архівах телеканалів і довго вважатиметься втраченим. Проте у 2022-му його у своїх загашниках віднайде та зацифрує друг колективу, один зі співавторів текстів пісень Олег Ланяк, більш відомий як DJ Дира франківського радіо «Західний полюс». 

Публіка хоче чути і вимагає більше нового матеріалу, тож студенти Роман з Ольгою вже у 1997 записують другий альбом «Без контролю». З цим матеріалом «Фантом-2» гастролює далі та поєднує сцену з навчанням. 

Цікавою є історія їхнього знайомства та початку стосунків. Різниця у віці закоханих — два роки. Старший Роман та молодша Ольга вчились в одній школі №13, згодом обоє в різні роки вступили в медичний коледж, далі в Романа був вже медуніверситет. Проте тісніше знайомство відбулось на танцях. У місцевому парку тоді існувала дискотека «П’ятачок», де Матіяш підпрацьовував охоронцем, а Ольга була частою відвідувачкою. Саме так все й закрутилось.

На жаль, особисті стосунки впливають на творчу справу. Роман переїздить до Львова, адже мусить закінчити там інтернатуру, Ольга залишається жити у Франківську. Така віддаленість згодом призвела до розриву стосунків. На фоні цього у 1999 році гурт раптово припиняє своє існування. «Фантом-2» змушений скасувати ряд запланованих концертів та зупинити роботу над третім альбомом, до якого вже було записано кілька пісень на коломийській студії «Кузня».

Обоє учасників на піку слави поривають з музикою та занурюються в повсякденні побутові життєві справи. Гурт, що зараз сприймають як легендарний, проіснував всього 4 роки, випустив два альбоми та лише два кліпи.

Роман віддається спорту та медичним справам, перебирається спершу до Львова, а потім до Києва, де працює тренером. 

У квітні 2012 року Матіяш, вийшовши з власного будинку за квітами для дружини, яку мав зустріти з аеропорту, потрапляє в ДТП. На пішохідному переході його збиває авто, що тікає з місця пригоди. Роман оговтується та йде далі у справах. Проте згодом почувається зле, в лікарні йому діагностують відмову роботи обох нирок. Тривалий час проводить на апараті «штучної нирки», поки триває оперативний збір на операцію. Про збір грошей задля врятування Матіяша повідомляють центральні телеканали. Гроші вдалось зібрати, тож згодом Роману пересаджують одну нирку.

Роман живе далі повсякденним життям. Прийшовши до мене на інтерв’ю на програму «Франківці» на ТРК «Вежа», на стінах редакції залишає свій автограф. Під час цього сміється і каже, що вже давно не розписувався як артист. 

За 3 місяці після цього, 8 липня 2017 року, Роман раптово відходить в інший світ, внаслідок ускладнень вже з і так підірваним здоров’ям. Ховають його як артиста, під оплески, у рідному Івано-Франківську. На прощання зі Львова приїздить навіть Ольга Гречко, з якою він давно вже не підтримував контакт.

Попри це, творчість гурту «Фантом-2» існує далі та має своєрідну реінкарнацію. Їхній основний гіт «Двоє» періодично переспівує низка виконавців. Зокрема популярна українська команда «Антитіла». 

Своє бачення створює луцький гурт «Флайза».

А згодом земляки з метал-групи KARNA на основі цієї ж пісні записують свою каверверсію, кліп до якої назбирує понад мільйон переглядів на ютюбі. 

Під час масових грошових зборів на потреби українських Сил оборони відома телеведуча Леся Нікітюк створює жартівливий кавер, що у багатьох викликає позитивну ностальгію та вкотре підкреслює актуальність музики гурту «Фантом-2».

А весною 2023 року в молодих ентузіастів за ініціативи Владислава Кібола постає ідея створення повнометражної біографічної музичної стрічки під назвою «Фантом». Команда іменує себе Fantom Movie Group, збирає фактажний матеріал, знімає перший проморолик про майбутній фільм, створює тематичний сайт та оголошує заклик до збору коштів на реалізацію ініціативи. Проте ця справа відбувається за повномасштабної війни. Тож через якийсь час колектив розуміє, що не витягне таку ініціативу та закриває проєкт, який повноцінно так і не розпочався. 

Проте впевнений, що попереду на нас чекає ще багато варіантів реінкарнації творчості дуету «Фантом-2», бо, як показав час, — а це вже чверть століття після розпаду колективу, — їхня музика надалі не дає спокою українцям. Це колектив, який в 90-х випередив час на багато років вперед.

 

Фото: Тарас Зень

Тарас Зень 29 Квітня, 2024

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити