Підтримати post impreza
«Імпреза» всюди й ніде. Як Івано-Франківськ (не) памʼятає про одну з найбільших мистецьких подій своєї сучасної історії
Корній Грицюк 23 Листопада, 2022

Кінорежисер та сценарист Корній Грицюк ділиться своїми враженнями від пошуків слідів однієї з найвизначніших мистецьких подій, яка відбувалась у Франківську і досі впливає на його щоденне життя

Зверстано та опубліковано під час масованого ракетного обстрілу України

Корній Грицюк 23 Листопада, 2022
«Імпреза» всюди й ніде. Як Івано-Франківськ (не) памʼятає про одну з найбільших мистецьких подій своєї сучасної історії
А. Ментух. Проникнення. 1989 рік

Для людини, яка виросла на Донбасі й давно живе в Києві, Франик завжди був terra incognita. Він трохи губився між туристичними Карпатами, Львовом, Ужгородом та Чернівцями, хоч проїздом я бував у Івано-Франківську певно більше, ніж будь-де в нашій країні. Одразу за вокзалом починались гори, Франківськ був десь поміж них. Так було до минулого року — того, який ми називаємо «передвоєнним», часто забуваючи, що війна триває з 2014-го. 

Восени 2021-го я вперше побував в Івано-Франківську усвідомлено. Декілька днів як «правильний» турист оглядав місто від Ратуші до Промприладу та намагався розгледіти в обличчях перехожих відомих авторів Станіславівського феномена. Саме тоді, під час візиту, що закохав мене у місто, я й дізнався про бієнале «Імпреза». 

Минув рік. І ось у жовтні 2022-го я знову їду в Івано-Франківськ. Це — моя перша подорож нічним потягом з Києва з початку повномасштабного вторгнення Росії. Я вже не проїздом і не як турист: їду на резиденцію від post impreza досліджувати «Імпрезу» — ту, яка бієнале. 

У центрі міста сонячно. Застосунок з повітряними тривогами сповіщає про інші регіони, але на Галичині все спокійно. Аж раптом бачу в небі винищувач, дуже низько і дуже шумно. Місцеві на нього майже не зважають, а я завмерло стою, нічого не розуміючи. Здається, з 24-го лютого не бачив жодного літака в небі.

«Це наші, не хвилюйся, вони тут часто тренуються», — чую заспокійливий голос десь на фоні.

Що ж, непоганий початок резиденції. 

***

Бієнале «Імпреза» 89-го року цікавить мене, бо саме в той час в УРСР, яка вже за два роки стане Україною, починається мистецький вибух. І якщо про «Червону Руту-89», з її публічним виконанням гімну та відкриттям музичних зірок, знають ледь не всі, то «Імпреза» фактично забута. Чому так сталося? Чи нагадує зараз щось у місті про цю подію? Що роблять люди, які понад тридцять років тому проклали шлях сучасному мистецтву в нашу країну? Чи збереглися якісь архівні матеріали? З цими запитаннями я приїхав у Франківськ, аби за майже два тижні спробувати розв’язати їх. Проте знайшов відповіді, на які сам не розраховував.

Хоч як би химерно це звучало, «Імпреза» водночас і зникла, і далі живе. Вона ніде і всюди: відчуття, як не завтра, то за тиждень має розпочатися її нова едиція.

Бо у цьому місті неможливо не відчувати його енергію, креатив, культуру. Поважна місцева інтелігенція а точніше, тусовка, яка проводила ці виставки майже не дивується такій фантомній «Імпрезі». 

«Що про неї розповідати, всі ж все знають», — каже мені один з очевидців бієнале. Дійсно, хоч кого запитаєш з мистецької спільноти: «Це було так круто, наша «Імпреза». Це був вибух! Який там Львів і його сучасне мистецтво? А Київ — то взагалі такоє, у 89-ому це була столиця совкової України». 

Водночас немає майже жодних архівів та упорядкованих спогадів. Навіть івано-франківський пасаж, який був однією з головних локацій, зараз — ресторан. Хоча міг би бути Центром сучасного мистецтва, адже створення подібного осередку було однією з цілей «Імпрези».

***

«А навіщо ви взагалі це все робили — на колінці, під наглядом КДБ?», — запитую одного з організаторів бієнале, який присвятив «Імпрезі» багато часу з 1989-го по 1997-й роки. «Ну як? Країна валилась. Франківськ — закрите військове місто, з авіабазою, стратегічними бомбардувальниками. Треба було щось робити. Показати Франківську світ через роботи митців, а світу, що Франківськ — є». 

Ти чуєш неймовірні сьогодні спогади про пізньорадянську митницю, на яку приходили закордонні твори мистецтва; про складнощі перекладу й неможливість повернути картини чи графіку їхнім авторам. Чуєш про другий після Москви аукціон в СРСР, який відбувся саме тут після виставки. Люди навіть не знали, як правильного його проводити, але таки втілили.

Попри всі труднощі, у далекому від столиць провінційному місті ці ентузіасти зібрали неймовірні роботи з живопису, графіки та навіть відеоарту, і виставляли їх для публіки під пильним наглядом КДБ, міліції та «порядочних савєцьких людєй».

Що зараз з роботами бієнале, які понад тридцять років тому опинились в Івано-Франківську? Їх складно оглянути. Річ навіть не у ковідних обмеженнях (памʼятаєте про такі?), чи у воєнному стані. Оскільки музей чи Центр сучасного мистецтва у Франківську так і не з’явилися, більшість експонатів пʼяти «Імпрез» припадають пилом у музейних фондах і міських архівах. Так, деякі роботи можна побачити у приватних колекціях та збірках людей, які були близькі до бієнале, але загалом ситуація сумна. Ще один доказ, що «Імпреза» — ніби й всюди, а ніби — ніде. 

Може, це така додаткова цінність тих подій? І якби вони були десь ретельно зібрані в одному місці, це було б не так романтично? 

***

А тим часом в небі знову пролітають літаки, знову низько і шумно. Лунає тривога. Франківці на неї майже не зважають, хоча днями десь в області знову «прилетіло». «Як же добре, що в нас є такі місця, куди можна приїхати й трохи відпочити від війни, трохи перемкнутися», — думаю і йду на наступну зустріч, аби дізнатися, а що кажуть про «Імпрезу» в академічних колах Львова. 

З розмов можна зробити висновок, що два галицьких міста між собою серйозно змагаються і в культурній сфері. І якщо для Львова Франківськ — це молодший брат, то для Франківська Львів є це просто містом-сусідом. У Львові памʼятають про «Імпрезу», віддають їй шану. І при цьому додають: «Так, було й було, а от в нас потім були такі події…» 

Але ж це все було «потім».

***

Коли ставиш багато запитань, важливо не загубитись у відповідях.

Головне, що я зрозумів — «Імпреза» триває. Вона — як міська легенда: переходить від одного покоління франківської інтелігенції до іншого. Стороннім про неї особливо й не розповідають. 

Хоча Музей сучасного мистецтва тут (будемо сподіватися, поки що) не зʼявився, цей потенціал в міста нікуди не зник. Івано-Франківськ, який зараз гідно втілює роль спокійного тилу країни у вогні війни, може стати культурною столицею після нашої Перемоги. Або, щонайменше, ще однією такою столицею. Історичний центр, зелені Карпати поряд, активне суспільство та потужні традиції — у Франківська є все, аби бути затишним європейським містом з культурними фестивалями. Бо саме звідси, з «Імпрези», багато в чому і пішла сучасна культура в нашій країні. Хоч зараз про це майже і не згадують, «бо що говорити, всі ж і так знають». 

…у небі знову гудуть літаки, знову наші. Що ці літаки також захищають і культуру, напевно, не сказав тільки лінивий. Добре, що зараз Івано-Франківськ є нашою авіабазою, а не радянською. Це додає впевненості мріяти й про український музей сучасної культури.

Корній Грицюк 23 Листопада, 2022

Зверстано та опубліковано під час масованого ракетного обстрілу України

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити