Підтримати post impreza
Рада оборони чи заборони
Ольга Суровська 24 Травня, 2023

Як у Франківську підготувати концерт, фестиваль чи інший захід, аби його не скасували

Ольга Суровська 24 Травня, 2023
Рада оборони чи заборони

7 травня Франківськ відзначив 361 річницю. Гучних святкувань, звісно ж, не було — під час війни не до веселощів. Втім, міська влада організувала безліч подій: від тихих кінопоказів та вистав до велопробігу і масового флешмобу з дитячими малюнками. Ще рік тому про великі події у Франківську ніхто й не думав. Нині ж, на другий рік активної фази російсько-української війни, місто знову повертається до масових заходів. Однак проводити їх вдається не всім, бо через воєнний стан дозвіл треба отримати у Раді оборони. А там вже — як пощастить.


Рада проти дітей

В серпні минулого року франківську активну спільноту сколихнула заборона вуличних благодійних концертів «На шапку», які збирали гроші на обладнання для онкогематологічного відділення обласної дитячої лікарні. На таких щотижневих концертах франківські волонтерки Людмила Лінник і Леся Качурова збирали від 20 до 30 тисяч гривень. А загалом за сезон у 2022 році вони планували зібрати понад пів мільйона гривень, аби придбати обладнання для лікування онкохворих дітей.

Через рішення Ради оборони області, що заборонила благодійні концерти, два заходи волонтеркам довелося пропустити. Ці концерти влаштовували у Франківську п’ять років поспіль, тож рішення про їхню заборону шокувало багатьох. Усі артисти виступали на камерній сцені безплатно, а зібраними під час концерту грошима вдавалося закрити потреби відділення.

Постами у соцмережах, а потім і мовчазним протестом на центральній площі міста, де мав відбутися скасований благодійний концерт, їм таки вдалося привернути увагу франківців, ЗМІ, а відтак і Ради оборони. Тож дозвіл вони отримали — 16 серпня 2022 року.

Як розповідає голова ОВА та очільниця Ради оборони Світлана Онищук, рішення щодо дозволів ухвалюють члени ради — військові, які можуть бути не в курсі цивільних ініціатив. Онищук каже, вона про благодійну мету концертів «На шапку» знала, тож зі свого боку намагалася посприяти отриманню дозволу на їхнє проведення.

«Цей важливий соціальний проєкт, який існує п’ять років, має продовжуватись, незважаючи на війну. Організатори створюють всі умови безпечного перебування на цих камерних дійствах для присутніх. Сьогодні на Раді оборони ухвалено рішення дозволити надалі проводити ці соціальні концерти», — повідомила тоді голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук.

Заборона без заборони

Цього року питання з погодженням концертів виникло знову — через скасований показ у франківській філармонії вистави «Двоє оголених чоловіків». Що вистава не відбудеться, стало відомо за годину до її початку з постів у фейсбуці концертної агенції Bigshow Agency та організатора проєкту Гаріка Корогодського.

«…голова Франківської РДА, який заборонив виставу “Двоє оголених чоловіків”, виставу, котра виборола Премію імені Мольєра у 2015 у Парижі, виставу, де грають народні артисти України, він, Олександр Ярощук (голова Івано-Франківської РДА, який теж входить до Ради оборони — ред.), прийняв за ракету статевий орган Вертинського?», — писав у своєму повідомленні Корогодський.

«Але ж він його не бачив, хіба що подумки. Наплював на глядачів, вони купили квитки, головне — “ваша афіша не відповідає нормам моралі”. Наплював на акторів, на трупу. Чим ми відповімо? Шановний Олександре! Бажаємо вам нових подвигів у захисті жителів міста від аморальної х*ні!», — продовжував Корогодський.

Людям, що придбали квитки на виставу, агенція радила повернути гроші через квиткового оператора або пропонувала приїхати на виставу в інше місто.

Втім, в Івано-Франківській районній державній адміністрації кажуть, що ніхто виставу не забороняв. А не відбулася вона через те, що організатори не подбали заздалегідь про отримання дозволу від Ради оборони.

Зокрема Ярощук в коментарі Суспільному казав, якби організатори звернулися хоча б за п’ять днів, то він би допоміг отримати погодження.

«От, наприклад, вчора (20 квітня — ред.) до мене в день вистави, десь близько 17:00, було звернення від фізичної особи-підприємця. Такий Тараба Володимир Іванович. Написав звернення голові Івано-Франківської районної військової адміністрації Олександру Ярощуку, а звертається до мене: “пані Світлана”. Ну — нонсенс! Якщо ви наймаєте професіоналів для виконання якихось дій, то нехай професіонали виконують свої обов’язки нормально. Про цю ситуацію, що я заборонив, дізнався о 21:30», — розповів в коментарі Суспільному Олександр Ярощук.

За словами голови Ярощука, він запропонував організаторам зустрітися, щоб вони правильно оформили запит і домовилися з представниками філармонії про перенесення показу вистави. Однак організатори не прийшли на зустріч.

Готуватися краще завчасно

Організатор концерту пам’яті Юрка Стецика «Потужняк» Олексій Мельничук каже, що цей захід, запланований спершу на 21 квітня, довелося перенести на 27 травня — через погодження з Радою оборони. При цьому концерт, як і «На шапку», має благодійну мету. Гроші з продажу квитків передадуть фонду «Порт Франківськ», що нині збирає 1140000 грн на рій з 70 FPV-дронів та 7 ретрансляторів сигналу для чотирьох профільних підрозділів Сил оборони України.  

«Ми подали документи надто пізно: потрібно за два тижні, а ми подавали за один тиждень», — каже Олексій Мельничук. Втім, розповідає, що процедура максимально проста, якщо розуміти куди звернутися і як написати листа.

«Лист складається на Світлану Онищук, вказуються подробиці, які знайшов на сайті ОДА, де повідомляється про впровадження погодження Радою оборони публічних подій, — каже Олексій. — Там є перелік того, що треба вказати: найближче укриття, приблизна кількість відвідувачів, погодження також в ДСНС та поліції. Потрібно вказати фізичну адресу і, бажано, електронну пошту, бо якщо лист йтиме “Укрпоштою”, то ще додаються якісь дні, є ризик, що все може затягнутися».

Як пояснили в ОДА на наш запит (після тривалого очікування), для проведення масових заходів нині як в Івано-Франківську, так і в області дозволу місцевої влади не достатньо. Остаточний дозвіл на проведення дає Рада оборони. Лише обласні установи культури не потребують погодження з радами оборони, якщо проводять власні заходи, що внесені до плану заходів. Такий план погоджується до 25 числа кожного місяця.

Куди йти, що робити?

Тож, якщо ви маєте намір провести культурно-мистецький чи спортивно-масовий захід, треба не менш як за два тижні отримати вже звичний дозвіл від органу місцевого самоврядування. Якщо захід плануєте в Івано-Франківську — від міської ради.

Організатори заходу повинні подбати про пожежну безпеку і медичну допомогу, а у разі повітряної тривоги — визначити найближче укриття. 

Потім отримати погодження від Ради оборони обласної чи районних державних адміністрацій — залежно від місця проведення заходів. Детальна інструкція є на сайті Івано-Франківської ОДА.

Зокрема, треба повідомити:

  • дату заходу;
  • час початку і тривалість заходу;
  • мету;
  • місце проведення заходу або маршрут;
  • ПІБ організатора і відповідальної особи; 
  • інформацію про намір встановлення тимчасових споруд та використання звукопідсилювальної техніки.

Новий склад Ради оборони затвердили 21 листопада 2022 року розпорядженням Івано-Франківської ОДА. До неї увійшли керівники Івано-Франківської ОВА та її окремих структурних підрозділів, начальники районних військових адміністрацій, голова Івано-Франківської облради, міський голова Івано-Франківської міськради, керівники підрозділів сектору безпеки та оборони на території області.

«Для розгляду на засіданні Ради оборони Івано-Франківської області матеріали щодо порушеного питання мають бути подані завчасно: для того, щоб члени ради могли ознайомитися з документами та визначитися. У разі недотримання такої вимоги їхній розгляд переноситься на чергове засідання,  якщо не втрачає актуальність, — зазначає Світлана Онищук, голова ОВА та Ради оборони області. — Для того, щоб уникнути непорозумінь, матеріали на розгляд Ради оборони Івано-Франківської області мають готуватися ретельно та завчасно».

Якщо дослідити та розібратися, то складається враження, що отримати дозвіл від Ради оборони таки реально. Принаймні нині. Втім, детальних та зрозумілих інструкцій у відкритому доступі нема. Все, що є — посилання на наказ від управління культури та єдина публікація на сайті ОВА зі зверненням Світлани Онищук. 

Знайти це все можна, але якщо знати, що саме шукати. Тож в питанні комунікацій франківським чиновникам, особливо тим, що працюють в ОДА, ще треба попрацювати. Тоді, може, й скандальних заборон не буде.

 

Головне фото: зі сторінки «На шапку»

Ольга Суровська 24 Травня, 2023

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити