Підтримати post impreza
Свідчення нелінійного часу та повторюваності загроз
Альона Каравай 8 Липня, 2024

Альона Каравай про мистецьку практику Ростислава Котерліна

Цей текст був зверстаний та опублікований під час чергового масованого обстрілу Києва росіянами. Під час цього обстрілу постраждало не менше 37 людей, відомо про щонайменше 15 загиблих. Триває розбір завалів дитячої лікарні Охматдит

Свідчення нелінійного часу та повторюваності загроз

Нещодавно вийшов друком каталог Ростислава Котерліна «Художник і час». Кураторка Альона Каравай написала один з текстів, які супроводжують цей каталог. Ми публікуємо його без змін. З каталогом можна ознайомитись наживо в бібліотеці post impreza в Івано-Франківську.


Стародавні єгиптяни не сприймали час у сьогоденні лінійним. Наче цикли природи, він був для них циклічним мовляв, лише найдавніші часи були послідовними, саме тоді був визначений фундаментальний порядок всесвіту та шаблон для всіх подальших циклів, а вже опісля ми можемо лише спостерігати за низкою повторюваних моделей. Мовляв, нині все є нескінченним та нескінченно повторюваним. Одним з перших символів вічності та нескінченності, чергування творення і руйнування, життя та смерті, постійного переродження й загибелі — власне, символом циклічної та нелінійної природи життя є уроборос. Змій, який пожирає свій хвіст. Образ, який найчастіше виринає в моїй голові, коли я думаю про практику Ростислава Котерліна. Хоча в іронічній практиці Котерліна уроборос скоріше перетворюється на скручений у спіраль пеніс, який пливе та парить чи то крізь ніч десь на нашій землі, чи то в безкінечному космосі («Життя тече в обидві сторони», 2017).

Неспішний оповідач

«Поки ти є, є час; коли тебе немає, немає і його», — цю цитату приписують Котерліну, і вона досить точно описує його мистецьку практику (і не тільки мистецьку). Природа часу — його циклічність, його повільність та плинність одночасно — це один з лейтмотивів художніх висловлювань Котерліна. «Такий діалог з часом художник веде весь час, і мені здається, що Ростислав з ним на “ти”», — каже Леся Корсак в одному з інтерв’ю на відкритті виставки Котерліна 2022 році. До речі, ця виставка називалася «Світ, в якому мене ще не було, і світ, коли мене вже не буде».

Ростислав Котерлін полюбляє — та вміє — грати з часом в своїх роботах. Він то заглядає в майбутнє — як в серії «Mars» (2009) або роботах «In honor» (2008) чи «Музей радіації. 2050-ті роки» (2020) — і ці картинки ніколи не є оптимістичними. То й  зовсім заперечує ідею майбутнього як надто ефемерну субстанцію на користь теперішнього, на користь «тут і тепер»: «Час це ти сам» буквально написано на роботі «Happy New Year» (2018), а «2010 рік настав» є лозунгом в спільній з Анатолієм Звіжинським роботі з 1996 року. Роботи Котерліна — це свідчення людини, яка опинилась в ті часи, коли завтра настільки непередбачуване, що все, що у неї дійсно є, — це сьогодні. «Наші стосунки з часом — це наші стосунки з собою. Якщо ми не цінуємо час, який нам даний в той період, в якому живемо, то ми егоїсти та не зможемо нічого віддати іншим», — каже він в одному з інтерв’ю влітку 2022 року. 

Happy New Year (2018)

Такий майже інтимний зв’язок з часом дозволяє Котерліну бути неспішним оповідачем. Він не поспішає творити, коли потребує часу чи перерви, та не гониться за трендами в світі сучасного мистецтва. Він не боїться (само)повторів — ба, навіть прагне їх, аби дійсно роздивитись. Або неквапливо та ретельно роздивитись, а потім так само спокійно переказати побачене глядачу — образно та медитативно, наче казку на ніч. Недарма франківський арткритик та музейник Віктор Мельник колись означив практику Котерліна «живописною алегорією-притчею».

Непередбачуваний художник та некласичний автодидакт

Ростислава Котерліна часто згадують як одного з найцікавіших художників-концептуалістів Франківська. І хоча франківській сцені сучасного мистецтва загалом властива міждисциплінарність — згадати хоча б Парфьона, Ярослава Яновського чи Веселу Найденову — Котерлін вміє дивувати різносторонністю своєї практики. Він працює з живописом, фотографією, відеоартом та інсталяціями. Живопис є основою творчого доробку, разом з цим, у кожному з цих медіумів художник створив кілька впізнаваних робіт-візиток. Серед об’єктів це — «Рожевий квадрат» (2016, фанера, штучне хутро, гіпс, накладні нігті) та серія масок, яку Котерлін за кураторства Анатолія Звіжинського показував на паралельній програмі до Венеційської бієнале в 2017 році. «Щоби їхати у Венецію з масками, потрібно мати на це особливі причини», — пізніше писав про це Звіжинський, і він був правий. Серед фотографій — це чорно біле фото «Warhol» (2010), де в образі Ворхола позує Євген Самборський, а також інші знімки з цієї серії, де інші сучасні франківські художники-чоловіки поміщені в образи світових класиків. Серед відеоарту — «12 seconds» (2016) чи «Large Gordon God» (2016), або ж нещодавно знайдена та заново змонтована робота «Медитації на стику» (1995). Серед живопису — «Вовчання ягняти» (1996), «Художник» (2011) та «Тілесні пташки» (2011). Окреме місце серед живописних робіт Котерліна займають великі твори, що розтягуються на три полотна — наприклад, «Картина плинного світу» (2022). 

Warhol (2010)

Мало хто з художників покоління Котерліна — у Франківську та й в інших містах України — може похизуватись таким різностороннім портфоліо. Разом з тим, слово «хизуватись» зовсім не пасує до характеру художника, бо за цією багатогранністю стоїть системна робота, самоосвіта та дисципліна. Цікаво, що Котерлін є автодидактом, але досить некласичним в тому сенсі, що його роботи не схожі на наївне мистецтво чи аутсайдер-мистецтво Петра Буяка чи Романа Шаблевського (Крейзика), а в мистецькому портфоліо проглядається структурованість та місцями навіть стриманий академізм. В кінці вісімдесятих та на початку дев’яностих Котерлін кілька разів пробував вступити до Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва, але так і не став там навчатися. З часом ґрунтовна самоосвіта з сильними менторами — серед яких Орест Заборський — надала йому надійну базу для власної практики. Журналістська освіта допомогла Котерліну з його відомим публіцистським проєктом — впродовж цілого десятиліття, з 1999 до 2009 року, він був головним редактором альманаху про сучасне візуальне мистецтво «Кінець кінцем». Вже як редактор альманаху Котерлін був стипендіатом Міністерства культури і культурної спадщини Польщі в 2005 році — тоді він цілий рік працював у варшавському Центрі сучасного мистецтва «Замок Уяздовський». 

Радше невідомим фрагментом біографії Котерліна те, що він з 2007 до 2019 обіймав посаду головного художника Театру ляльок імені Марії Підгірянки, де створив сценографію та ляльки до кілька десятків вистав. Час в ляльковому театрі став важливим для Котерліна не лише через цей доробок, але й через наявність майстерні. Більше десяти років художник мав дрібку вільного від роботи часу та простору майстерню в центрі міста. «Що ще треба для художника на периферії», якось сказав мені Котерлін. Саме в ці роки якщо точніше, з 2009 року художник починає співпрацювати галерею Павла Гудімова «Я Галерея», при цьому й не думаючи про переїзд до герметичного Львова та залишаючись переконаним франківчанином. Але навіть в таких «тепличних» умовах Котерлін відчув тиск бюрократії та плин часу. Зрозумівши, що життя спливає, він переїхав в орендовану майстерню на окраїну міста в колишній промисловий район, який вже багато років тому заріс буйною зеленню та відчувається радше як дача. 

Художник (2012)

Влітку 2023 року з вікна майстерні видно (та чутно) дерева та військові літаки. Я п’ю чай (чи вино?) з Ростиславом, розглядаю його колекцію вінілів та говорю про Франківську школу сучасного мистецтва «фра фра фра», в якій він має курувати групу дорослих вже з осені та впродовж двох семестрів. Поки ми говоримо про викладання мистецтва (та особливо, сучасного мистецтва), я знову думаю про час. Бо якщо сьогодні, в 2020-ті, міждисциплінарність та флюїдність між медіумами є одним з найчастіших рецептів успішної практики художника-концептуаліста, то в період, коли починав та формувався Котерлін як художник, жанрова «невизначеність» була скоріше зоною ризику та непевності. Але у Котерліна виходить поєднувати цю непередбачуваність форми з тяглістю тем, які художник досліджує через оптику різних медіумів. Ці теми — час, ландшафти як константа, створене людиною як тимчасове. Найкритичніший погляд дістається останньому.  

Неоптимістичний гуманіст

Як вже згадувалось, Котерлін дивиться в майбутнє щонайменше зі скепсисом. Здається, художник прагне попередити людину про ризики, яке воно несе, — насамперед через несправедливий геополітичний устрій та технологічні небезпеки; зокрема, через неконтрольований розвиток штучного інтелекту. Котерлін послідовно критикує Стару Європу та політику євро-бюрократичних еліт за подвійні стандарти та підміну європейських цінностей — наприклад, в живописних роботах «Чорний кабінет» (2011) та «І знову про викрадення Європи» (2022) або в інсталяції «Гойдалка» (2016). Так само послідовно Котерлін споглядає за тим, який вплив техніка та технології здійснюють на людину, та створює роботи «Deus ex human gadgets» (2015), «Панна з ножівкою. ШІ» (2021), «Here is everything you wanted to know about artificial intelligence» (2023) та «Something about artificial intelligence» (2023). Штучний інтелект, як вражаючий інструмент, може діяти у два боки, — переконаний художник. В руках диктаторів це однозначно буде шлях до зла, тотального контролю над особистістю в кордонах «цифрового Гулагу». 

Недовіра до майбутнього не перетворюється в роботах Котерліна на страх перед майбутнім. Цей страх замінюється постмодерністською іронією — особливо, в роботах з політичною критикою. А ще намагаючись попередити людину про небезпеки майбутнього та, певно, усвідомлюючи безнадійність цих попереджень, Котерлін все частіше звертає увагу на тварин. Люди в його роботах часом можуть бути зображені схематично, вони лише анонімні тіла (вдягнені чи оголені), які доповнюють краєвид (урбаністичний чи природній) та продовжують його лінії. Але тварини найчастіше, собаки — є агентними. Вони дивляться в об’єктив камери в відеороботах чи з живописних полотен — прямо, сумно та спокійно. Вони, на відміну від людини, не мають концепції майбутнього та стійко зустрічають теперішнє. Вони, на відміну від сучасних людей, сприймають час нелінійно — як стародавні єгиптяни. Все циклічно, все повторюється, але нічого вже не минає.

Альона Каравай 8 Липня, 2024

Цей текст був зверстаний та опублікований під час чергового масованого обстрілу Києва росіянами. Під час цього обстрілу постраждало не менше 37 людей, відомо про щонайменше 15 загиблих. Триває розбір завалів дитячої лікарні Охматдит

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити