Підтримати post impreza
Усе плине, але не все минає
Альона Каравай 28 Липня, 2023

Виставка Ростислава Котерліна, яку варто встигнути побачити неспішно

Альона Каравай 28 Липня, 2023
Усе плине, але не все минає

В липні у «Ваґабундо» відкрилась виставка Ростислава Котерліна. І, як і будь-яка його виставка у Франківську, це — нечаста подія, яку варто відвідати. 

Ростислав Котерлін (1966) народився у Франківську, навчався на журналістиці в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Кілька разів намагався вступити до Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва, але згодом усвідомив, що ґрунтовна самоосвіта з сильними менторами — серед яких Орест Заборський — вже надала йому достатню базу для роботи. У своїй діяльності Котерлін поєднує мистецьку практику, культурний менеджмент, кураторство та арткритику: наприклад, він був головним редактором альманаху про сучасне візуальне мистецтво «Кінець кінцем» з 1999 до 2009 року. Цікавий фрагмент біографії Котерліна посада головного художника Театру ляльок імені Марії Підгірянки. Працює з живописом, фотографією, колажем, відеоартом та інсталяціями. Його часто згадують серед найцікавіших художників-концептуалістів Франківська. «Поки ти є, є час; коли тебе немає, немає і його», — цю цитату приписують Котерліну, і вона досить точно відсилає до цієї виставки (і не тільки до неї).

Природа часу — його циклічність, його повільність та плинність одночасно — це один з лейтмотивів художніх висловлювань Котерліна.

«І це мине…» складається з двох робіт, і цей мінімалізм вже обіцяє цікавий глядацький досвід. У малому залі «Ваґабундо» часом складно дивитись виставки через «перекрикування» роботами одна одну через обмеження простору, який має властивість перетворювати багатоголосся на какофонію. Можна було б зауважити, що Франківську не вистачає більшого (незалежного!) виставкового простору. З іншого боку, можна було б аргументувати, що саме такий розмір експозиції відповідає характеру місцевого середовища концептуального мистецтва та скоріше спонукає до селективності та проявлення кураторського хисту. У Котерліна цей хист є.

Отже, експозиція складається з двох робіт новішої картини та старішого відео. Рука куратора запрошує глядачку* спочатку ґрунтовно розглянути першу. Для цього в просторі навпроти картини розміщені два стільці: чорний та білий. Сідай, зручно спостерігай, обирай свій бік. Відео натомість розміщене на плазмовому екрані на висоті людського зросту вище середнього: сидячи, дивитись незручно, тож доведеться стояти. Стій, дивись на рівних віч-на-віч або заглядай знизу вверх.

Твір має назву «Картина плинного світу» та датується літом 2022 року. Велика робота, що складається з трьох полотен, загалом понад чотири метри завдовжки та майже півтора метра у висоту. На ній зображені кілька мотивів: столи вечірок Венеційської бієнале ліворуч, кілька реалістичних та екзотичних фігур по центру, вирви від ракетного удару в Україні праворуч. Останні чомусь ліквідують люди в білих костюмах хімічного захисту. Можливо, це відлуння страху перед хімічними та радіаційними атаками, або ж суто художній маневр. Хай там як, білі каптури химерно перетворюються на видовжені ковпаки, і в такому візуальному образі форма вже радше нагадує костюми Ку-клукс-клану. Останнє не берусь трактувати та переходжу до збирання строкатого набору персонажів в один сюжет. Їх стягує разом ріка, чия течія знаходить собі дорогу крізь всі географії та ландшафти, повсюдно залишаючись однаково повноводною та прозоро-блакитною. Вічна ріка, що тече крізь всі часи, яка не знає часу зовсім, бо, як пише Котерлін у своєму стейтменті: «Ми всі у цьому великому потоці, кожен зі своєю роллю. Час від часу виринаючи, бачимо, як все проминає. І це мине також…»

Попри універсалістське урівняння, робота є критичною до частини своїх героїв та неприховано окреслює протагоністів та антагоністів. Останніми є представники західноєвропейської еліти саме вони святкують життя в Касселі чи Венеції, саме вони не переймаються переглядом власних підходів через війну. Це продовжує лінію критики, яку Котерлін послідовно проводить й крізь інші свої роботи, наприклад, вона є головною темою в роботі «І знову про викрадення Європи» (2022). Небезпідставно критикуючи Стару Європу, Котерлін обирає цитату з біблійного тексту притч Соломона та (ненавмисно або свідомо) ставить глядачку перед дилемою: якщо це теж мине, можливо, у них вже просто минуло? І вони можуть споглядати мистецтво та вести неспішні розмови про влаштування світу, не відволікаючись на зовнішнє та тимчасове, — наприклад, на війну? 

Цю картину, як і всі олійні роботи Котерліна, варто побачити на власні очі. Репродукції передадуть хіба схематичне розуміння, а для повного враження треба якийсь час провести перед цією «живописною алегорією-притчею» (так Віктор Мельник означив всю практику Котерліна) в її оригінальному розмірі. 

Не менш унікальним та вартим зупинки є й відео. П’ятихвилинна робота під назвою «Медитації на стику» була знята в 1995 році та згодом втрачена — матеріал випадково втонув у річці. Іронічно, що починається та завершується вона саме кадрами з Бистриці. У 2017 році копії робочого матеріалу віднайшлися в архіві Олега «Моха» Гнатіва, який працював над цим відео як оператор, а роботу наново змонтував Денис Овчар. «Чергове підтвердження класичної максими про те, що “рукописи не горять” і до того ж не тонуть», пише Котерлін у своєму стейтменті. 

Це може знову поставити глядачку перед дилемою: чи це моральне правило також спрацює для рукописів, втрачених в Маріуполі чи Херсоні? Чи ми достатньо беремо до уваги привілеї периферії війни?

Те, що ця відеоробота знову доступна для перегляду, важлива подія. Навіть не стільки через факт дивовижного порятунку, скільки через саму роботу, яка досить характерно продовжує (та підтверджує) традицію раннього франківського відеоарту. Тема  — ландшафти. Люди тут зображені схематично, вони лише анонімні тіла (вдягнені чи оголені), які доповнюють краєвид (урбаністичний чи природній) та продовжують його лінії. Дійсно агентними тут є лише тварини чорне кошеня, голуб, вулична собака. Лише вони дозволяють собі неприховано дивитись в кадр, наближатись до камери, робити спонтанні рухи. З певною циклічністю в кадр потрапляють колеса машин і громадського транспорту та ноги людей, що кудись прямують,  — так робота промовляє про метушню та плинність часу. Але повторюваність образів та мікросюжетів натякає глядачці, що цей рух не має кінцевої мети (та цілі?) та зациклюється у вічне повторення. 

«Усе тече, усе змінюється. А те, що є зараз, — промине», ніби каже відео «Медитації на стику» до «Картини плинного світу». Промовляє з 1995 року в 2022 рік злегка зверху вниз, через фізичне розташування об’єктів та через дистанцію часу. Але, здається, друга й не збирається дискутувати та вторить  трохи більш розхитано, трохи менш медитативно. Якщо роботи не сперечаються між собою, це залишається робити глядачці. І вона могла б запитати себе: «А що, якщо не мине? Що, якщо ми зустрілись з незворотністю, яка блокує повернення? Яку відповідь шукати на цей досвід?»


 * У випадках узагальнення авторка використовує іменники жіночого роду (наприклад, «глядачка»), маючи при цьому на увазі представниць та представників всіх ґендерних ідентичностей.

 

Фото: Тарас Теліщак

Альона Каравай 28 Липня, 2023

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити