Підтримати post impreza
Від начальника до директора. Як обирали директора Інституту мистецтв ПНУ
Софія Сіренко 7 Квітня, 2023

Що відомо про нового очільника Інституту мистецтв Прикарпатського університету імені Василя Стефаника

Софія Сіренко 7 Квітня, 2023
Від начальника до директора. Як обирали директора Інституту мистецтв ПНУ

В навчально-науковому Інституті мистецтв Прикарпатського університету імені Василя Стефаника обрали нового директора. Ним став Володимир Федорак, який очолює управління культури, національностей та релігій ОДА. Розповідаємо, як відбувався конкурс, чому обрали саме цього кандидата, і які його плани на новій посаді.


Інститут мистецтв ПНУ був створений у 2001 році на базі двох факультетів художньо-графічного та музично-педагогічного. У червні того ж року його очолив Анатолій Грицан, який з 1994 року був начальником управління культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації. У 2003 році він став кандидатом історичних наук, згодом здобув звання заслуженого працівника культури та заслуженого діяча мистецтв України та став професором кафедри сценічного мистецтва і хореографії. 

Анатолій Грицан очолював інститут понад 21 рік — аж поки не помер у грудні минулого року. Тож інституту знадобився новий директор. 

Як відбувся конкурс на посаду директора інституту

Процедура обрання директора інституту відбувається згідно із Законом України «Про вищу освіту». Положення про конкурс є на сайті університету. Там йдеться, що «на посаду директора навчально-наукового інституту призначаються особи, які мають науковий ступінь та /або вчене (почесне) звання відповідно до профілю інституту». Контракт укладається на п’ять років. 

«Наразі ректор має право самостійно висувати кандидатуру на розгляд колективу, який голосує таємно і підтримує чи не підтримує пропозицію ректора. Наш університет додав ще один демократичний чинник будь-хто має право висунути свою кандидатуру. І до того, як ректор ухвалить рішення, на якій кандидатурі він зупиняється, ми даємо колективу нагоду послухати думки щодо розвитку інституції, яку кандидат, можливо, буде очолювати», пояснює ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда. 

На конкурс подалися два кандидати — Володимир Федорак і Тетяна Потапчук. Вони презентували свої стратегії розвитку перед колективом інституту. Колектив одноголосно підтримав Володимира Федорака на таємному голосуванні, яке відбулось 29 березня: 123 проголосували «за», один бюлетень був зіпсованим. На підставі цього ректор підтримав його кандидатуру. 

Хто ці люди

Тетяна Потапчук докторка педагогічних наук, працює у Прикарпатському національному університеті з 2017 року на посаді професорки кафедри теорії та методики дошкільної й спеціальної освіти. Ще одне її місце роботи Рівненський державний гуманітарний університет. З Інститутом мистецтв вона раніше не співпрацювала, тому, власне, є «чужою» для колективу. Претензій щодо проведення конкурсу професорка, за її словами, не має — і детальніше спілкуватись не захотіла. 

Володимир Федорак з 2005 року очолює головне управління туризму і культури (зараз управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА). За освітою — історик (навчався у тодішньому Івано-Франківському педагогічному інституті), кандидат історичних наук, як і Анатолій Грицан. У 2016 році захистив дисертацію на тему становлення і розвитку етнотуризму в Україні.

Як пояснив Ігор Цепенда, те, що Інститут мистецтв буде очолювати історик, не є проблемою чи порушенням. 

«Критерії до кандидатів чітко виписані. Додатковий підсилювальний чинник те, що Володимир Федорак має практичний досвід роботи на посаді, що тісно пов’язана з напрямком культури та мистецтва. Він заслужений працівник культури України. Тема його кандидатської дисертації історико-культурні аспекти туризму Прикарпаття. Кадрова комісія напередодні проаналізувала всі документи й дійшла висновку допустити його до конкурсу», зауважив він. 

Сам Володимир Федорак каже, що «знає» Інститут мистецтв ще з 2005 року, адже декілька років працював тут викладачем-сумісником — читав спецкурс з історії культури та релігієзнавства. 

«Маю дуже хороші контакти з викладачами, у свій час зі студентським колективом. У сфері культури, як керівник управління, працюю 17,5 років. Тобто певний досвід і деякий потенціал маю. Чесно кажучи, до мене навіть зверталися працівники інституту і казали подаватися на цю посаду. Це було несподівано, але як людині приємно і цікаво», каже Володимир Федорак.

Важливо й те, що обравши роботу в інституті, Федорак планує піти з посади в ОДА.

Яких змін очікувати від нового призначення?

На новій посаді Володимир Федорак бачить себе менеджером, який розвиває освітню та культурну галузі. 

«Хотів би використати весь свій потенціал, аби й далі розвивати можливості, які є в цій сфері. Як на мене, зараз важливо розвивати молодь і сучасні інноваційні підходи в системі освіти й науки, культури й мистецтва. Франківщина колосально багата на традиції, можливостей розвитку тут — сотні. Маю попередню підготовку, базу знань, навичок. Тим більше, як бачу, є підтримка серед моїх однодумців, які працюють в цьому колективі, і не тільки тут», — додає він.

Ігор Цепенда зазначає, що з новим директором інститут повинен зміцнювати свої освітні традиції, а ще створювати музичні, театральні гуртки на різних факультетах, аби студенти інших спеціальностей розвивали себе як особистості. Крім цього, вважає ректор, інституту слід розширити діяльність на Прикарпатті й за його межами.

«Ми вже зробили певні кроки: створили в університеті найбільший мистецький виставковий зал у Франківську; є величезний пласт творчих колективів, які потрібно розширювати. Є багато цікавих комерційних проєктів, пов’язаних з продажем мистецьких творів наших студентів і викладачів, що будуть дозволяти їм покращувати становище, реалізовувати кошти для розширення матеріальної бази Інституту мистецтв. Інститут мистецтв повинен стати не тільки навчальним осередком, але й поширювати унікальну культуру Прикарпаття в Україні та за її межами», зауважує ректор.

Зі слів Володимира Федорака, його першими кроками будуть глибокий аналіз стану справ та знайомство з професорсько-викладацьким складом і студентами. Ще у планах є розробка «банку мистецьких ідей» та інших проєктів, про які новий директор наразі не каже — мовляв, спершу треба дочекатись офіційного призначення.

«Професори, викладачі, студенти можуть подати бачення розвитку Інституту мистецтв та запропонувати від себе авторський проєкт. У ролі журі будуть і представники команди Інституту мистецтв, і фахівці експертного середовища області та міста. Вони оберуть найцікавіші, найпотужніші проєкти. Потім буде пошук технічної та фінансової підтримки. Матеріальна база — окреме питання, підтримка й стимулювання енергійних фахових викладачів і перспективних енергійних студентів також буде», підсумовує він.

Аби втілити все задумане, Володимиру Федораку потрібно стати директором Інституту мистецтв і де-факто, і де-юре. Новини про призначення нового директора наразі офіційно ще немає. Але ОДА варто починати шукати нового керівника управління культури.

Софія Сіренко 7 Квітня, 2023

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити