Підтримати post impreza
Жінка жінці киця
Вікторія Видиборець 21 Березня, 2025

Про виставку, що не змушує мисткинь конкурувати за увагу

Жінка жінці киця

Чого можна очікувати від виставки, що згадує про киць та інших звірів?

Вікторія Видиборець для post impreza поділилась враженнями від проєкту, що поєднує голоси мисткинь, а не протиставляє їх.


Восьмого березня в «Асортиментній кімнаті» кураторки Аня Потьомкіна, Ася Цісар та Оля Поляк звернулися до драконів, рисей, вовчиць, лисиць — і всіх, хто готові шукати й випускати своїх внутрішніх звірів. 

Жіноча виставка «Моя киця та інші внутрішні звірі» зустрічає кураторськими запитаннями:

«Кицю, невже твій внутрішній звір має бути лише лагідний і пухнастий, або лише хижий і неприборканий, або лише стійкий і безстрашний? Можливо, їх там ціла купа різних, цілий Ноїв ковчег, і деяким ще немає назв, а деякі вже такі рідкісні, що їхні назви забуто? Можливо, коли наближається час потопу, – вони всі важливі, і всім знайдеться місце?». 

Виставка не самоідентифікує себе феміністичною. Проте, оглянувши її всю, це означення виникає одним із перших. «Моя киця» — про той фемінізм, який дає жінкам простір визнання та сестринства. Місце прийняття (нехай і дещо утопічне та просторово обмежене) дає змогу наважитись на експерименти. 

Експерименти у жіночому мистецтві — тема окрема. Є враження, що чоловікам в абстрактному (тримаю в голові «будь-якому», де слово «фемінізм» вважається якщо не лайливим, то близьким до спроби образити) мистецькому середовищі легше експериментувати й робити щось, що мусить бути досконалим. Тоді як «досконалість» — стартова точка входження у цю спільноту для жінки. Мусиш бути найкращою, кицю, щоб тебе хоча б помітили, — рівноцінність та повага уже наступна дія цієї задачі. 

Кожна з 11 художниць, представлених на виставці, залишають у роботах власне послання внутрішнім звірам. 

«Не бійся загубитися і шукати себе» — бачу у фотографічній серії Христини Федорак «Хованки». 

«Не завжди твій внутрішній звір буде таким, яким очікуєш. Інакшість — це цікаво» — бачу в розмальовках «Хімерках» Машики Вишедської. 

«Досліджуй своє звірине» — бачу в «Співжитті» Наталки Курсик та її киці Павутинки.

«Пробуй — і не очікуй нічого від спроб» — бачу в скетчах Людмили Сущені «Похорон / парад внутрішніх очікувань».

«Краса й загроза можуть йти поруч. Загрозливе буває красивим — і навпаки» — бачу в графіці Марії Русінкевич із серії без назви.

«Твоє тіло належить тобі. І воно здатне бути різним» — бачу в неназваних світлинах Ксені Погребенник. 

«Вшановуй своїх внутрішніх звірів» — бачу заклик від «Котородиці» Марти Лешак. 

«Будь драконом, кицю. Чи змією. Whatever you want, експериментуй» — бачу в недитячій «Казці про дракона» Дарини Фес. 

«Приборкати чи довіряти? Прийми свого внутрішнього звіра» — бачу в анімації «Бути собою» та картинах Наталі Федоришин. 

«Приймай виклик. Навіть від себе самої» — бачу в «Осуді» версії Лесі Цюцяк.

«Дозволь собі бунт, кицю. Дозволь собі бути, не виправдовуючи своє існування» — бачу, як Ася Цісар «Вже місяць мріяла це зробити». 

Можливо, бачу лише те, що хочу бачити. Але, зрештою, мій погляд — це про моїх внутрішніх звірів (чи кого там я приховую). Проте виставка, відкрита в символічну дату, зібрала різних художниць, які говорять різними медіумами про різне, але невловимо, по-звіриному зрозуміле кожній.

Для мене найбільша цінність «Моєї киці» — простір сестринства, де жінок (нарешті) не підштовхують конкурувати. Про це ж пишуть і самі кураторки:

«Разом ви дивитесь одна на одну та лишаєте наодинці, коли поглядів вже забагато. Разом шукаєте свою насолоду і свою радість. Разом ходите на Бистрицю. А якщо не разом, то поряд одна до одної». 

Разом ми переживаємо пошуки й втрати, унікальні досвіди й повернення — тілесні та ментальні — шукаємо підтримки та отримуємо її. Ми збираємо наше внутрішнє у спільний звіринець, бо жінка жінці — киця. 

 

Фото: Софія Сіренко

Вікторія Видиборець 21 Березня, 2025

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити