Підтримати post impreza
Краплі, бузина, тумани. Як Франківськ та Карпати стали базою для нового періоду творчості Олі Михайлюк
Анна Потьомкіна 18 Серпня, 2023

Розмова з мисткинею Олею Михайлюк, що передувала її новому проєкту

Анна Потьомкіна 18 Серпня, 2023
Краплі, бузина, тумани. Як Франківськ та Карпати стали базою для нового періоду творчості Олі Михайлюк

Франківська історія Олі Михайлюк почалась давно. Оля — міждисциплінарна художниця родом з Києва, засновниця фестивалю «АртПоле» — часто приїжджала сюди в рамках проєктів та на творчі резиденції. Анна Потьомкіна, співзасновниця та кураторка «Асортиментної кімнати», розпитала її, чому саме в це місто вдається повертатись та тут творити.

Вперше ця розмова була опублікована у виданні «Курс».


Олю, розкажи, з чого почалось твоє знайомство з Франківськом?

Франківськ — це історія з дитинства. Ще маленькою їздила в гори разом з батьками. Оскільки я з Києва, для мене Крим та Карпати були абсолютно чарівними територіями. Вже у дорослому віці це були подорожі в гори з етнографічними записами, з дослідженням ландшафту. І водночас — багато спостереження за руйнуванням та засміченням. Ось це сполучення свіжого й первинного з тим, що руйнується, з усвідомленням свого безсилля викликало болючі відчуття. На цьому ґрунті у нас з колегами виникла ідея провести в Карпатах «Екотопію» (міжнародний екологічний табір, до того я вже відвідувала його в Чехії та Шотландії). Паралельно з цим народжувалася ідея фестивалю музики та візуального мистецтва, яким став фестиваль «АртПоле». Фестиваль дуже близький до землі. Візуальна частина — це був лендарт, музична — від автентики до world music.

Тобто перший твій проєкт, який народився на цій території, був саме фестиваль «АртПоле»?

Так, тоді він називався «Шешори» (за назвою локації), і цьому певним чином сприяли люди — франківці, з якими познайомилась і які підтримали цю скажену ідею проводити фестиваль у віддаленому селі. Це були «Перкалаба», Олег Гнатів (Мох), Ярема Стецик. Все почало пульсувати. Стало зрозуміло, що тут ця ідея дійсно може бути втілена.

І як довго тривав фестиваль?

Фестиваль відбувався протягом 12 років. Перші три — у Шешорах, потім — по всій країні: на Сході, в Криму та на Поділлі. Це дивовижно, але в останні роки він все ж повернувся назад до Франківської області — в село Уніж.

Ти почала розповідати про людей, з якими тут познайомилась. Чи були ще важливі для тебе постаті, через яких  сюди поверталась?

Так, паралельно з проведенням фестивалю продовжувала приїжджати у місто, з’являлися нові контакти. Серед них — Юрій Андрухович, визначна для моєї життєвої траєкторії особистість. Завдяки нашим спільним прогулянкам відбувся справжній  дотик до міста. Тоді вигадала серію матеріалів «Міста і люди» та проводила інтерв’ю. Звичайно, інтерв’ю з Андруховичем супроводжувались довгими прогулянками франківськими вулицями.

Це знайомство вилилось в нашу співпрацю в рамках проєктів «Андрухович+Карбідо» — тоді вперше насмілилася показувати власні відеопоетичні твори. З того ж часу співпрацюємо з віджейгрупою «Куб». З Сергієм Пілявцем, учасником цієї групи, ми досі часто разом — не лише в межах міста, а і в міжнародних проєктах.

Восени 2020-го ви разом з мінським музикантом Сергієм Кравченком (SK.EIN) поїхали на резиденцію в Хату-Майстерню семінарський будинок у Карпатських горах. Там створили кілька мистецьких об’єктів та перформансів, які вилились у виставку «Краплі» та тепер експонуються в «Асортиментній кімнаті». Розкажи трохи про цей останній період твоєї франківської історії.

З «Асортиментною» ми зробили вже два проєкти. Один — Remember nothing від «Розділових» взимку, та ось тепер — «Краплі». Донедавна могла б сказати, що постійно повертаюсь у Франківськ завдяки людям і ландшафту. Тепер до цього списку додалось ще дещо.

Останнім моїм відкриттям була, власне, «Асортиментна» і та довіра, яка між нами виникла. Коли тобі віддають ключ, лишають простір і довіряють його, у тебе вмикаються абсолютно інші внутрішні правила гри. Це якийсь новий вимір у моїй історії з містом, не пов’язаний буквально з людьми — а радше з атмосферою.

Що це за атмосфера? Чи можеш ти її описати?

Якщо підсумувати, то, думаю, завдяки цим просторам та людям в місті створюється якийсь особливий клімат. Не скажу, що він однозначний, і відчуваю себе цілковито комфортно і захищено. Але він максимально сприяє процесу.

Місто дозволяє (навіть спонукає) до нових свіжих рішень. Тут немає зайвої прискіпливості в момент, коли готова поділитися знайденим. Напевно, будеш ще вдосконалювати й допрацьовувати, але не мусиш робити цей процес герметичним. Навпаки, завжди знайдеш «союзників» і необхідні підказки — в кольорах, людях, фактурах. Словом, Франківськ — це велика майстерня, в якій мені добре.


18 серпня в «Асортиментній кімнаті» відкривається мультимедійна виставка Олі Михайлюк «Ніхто_не_острів».

Проєкт Олі Михайлюк розпочався на Херсонщині у 2021 році. З кількох аудіовізуальних композицій про Крим він виріс в медитативне споглядання трави й зірок та моря і неба над українським степом. Художниця також запросила до співпраці у цьому проєкті SK.EIN, музикантів з Маріуполя і Стамбула, та ініціювала тур Херсон–Київ–Франківськ.

Після підриву Каховської ГЕС вони повернулися до роботи. Оля відзняла світло в Херсоні, а в Запоріжжі й Одесі — воду. Звук залишився за SK.EIN. «Я дивлюся й слухаю зібрані Олею матеріали дистанційно й перетворюю їх на аудіо колажі. Нам майже без слів вдалося знайти спільне місце для музики, візуального і сенсів», — написав SK.EIN у 2021-му.
Анна Потьомкіна 18 Серпня, 2023

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити