post impreza склала список журналів, каталогів, книжок, альбомів, що допоможуть зрозуміти, яким є мистецьке життя в Івано-Франківську; познайомитися з митцями та мисткинями, які тут творили чи творять. Частина видань доступна в нашому онлайн-архіві чи бібліотеці.
Журнали
Перший офіційний номер журналу вийшов у 1992 році. Попередні два — видавали методом ксерокопіювання. Головним редактором та засновником журналу був Юрій Іздрик. Тут друкувалися Тарас Прохасько, Юрій Андрухович, Володимир Єшкілєв, Мар’яна Савка, Маріанна Кіяновська та інші. Останній номер журналу, №30, вийшов у 2008 році.
Видання про сучасне візуальне мистецтво та культуру. Головний редактор і засновник — Ростислав Котерлін. Перший номер вийшов у 1999 році. Тут публікували статті про проблеми сучасного мистецтва, іронічні колажі, огляди виставок, інтерв’ю. Загалом видали шість номерів, останній — у 2009 році.
Зін Ярослава Яновського. У його створенні взяли участь Анатолій Звіжинський, Ростислав Котерлін, Тарас Прохасько, Павло Дроб’як, Володимир Єшкілєв, Весела Найденова, Юрій Андрухович, Мирослав Король, Мирослав Яремак, Роман Михайлишин, Ярослав Довгань. Мета проєкту — означити кінець другого і початок третього тисячоліття. Видання побачило світ у 1996 році.
Каталоги
Каталоги Івано-Франківського центру сучасного мистецтва
Їх видали за ініціативи Центру сучасного мистецтва (ЦСМ) з 2013 по 2016 рік, у період, коли ЦСМ очолював Анатолій Звіжинський. У каталогах можна переглянути роботи, які експонувалися на виставках «Презентація», «Слід» Володимира Луканя, «Домашній перегляд» Ростислава Котерліна, «До колекції 2.0», «Асамбляж-Колаж». Останній номер присвячений ретроспективі франківського відеоарту.
«Химера: історія сьогодні, завтра»
У каталозі помістили історію відомого франківського арткафе та звіт подій, що тут відбувалися: літературні зустрічі, виставки, концерти. «Химерна» історія охоплює 2004 – 2007 роки.
«Перше міжнародне бієнале “Імпреза-89”»
Видання присвячене бієнале, що відбувалася в Івано-Франківську у 1989 році. У каталозі зібрані імена членів журі, оргкомітету та всіх причетних до першої «Імпрези».
«Третє міжнародне бієнале станкових мистецтв “Імпреза-93”»
Автори каталогу — Марія Панчишин та Ігор Панчишин. Тут можна переглянути графіку, живопис, скульптуру, асамбляж, фото митців з Японії, Норвегії, Німеччини, Ізраїлю, США, Кореї, Єгипту, Фінляндії, Польщі, Молдови, Бельгії, Італії, Данії, Аргентини, Австралії та інших країн.
Каталог однойменної виставки, яка відбулася у березні 2023 року в Івано-Франківську. Виставка була створена у спільному кураторстві Нікіти Кадана та Альони Каравай. Її відкривали як спробу рефлексії минулого геноциду єврейок та євреїв у Станіславові на тлі сучасної геноцидальної війни Росії проти України.
Книжки, альбоми, альманахи
«Імпреzа міжнародна бієнале»
Збірник статей про міжнародну бієнале «Імпреза». Упорядники — Ігор Панчишин та Анатолій Звіжинський. У книзі розміщені статті, рефлексії учасників бієнале, фото, репродукції, завдяки яким можна збагнути роль «Імпрези» у мистецькому житті міста.
Науково-популярне видання про франківське мистецтво дев’яностих і нульових, вийшло у 2018 році. Укладачі — Анатолій Звіжинський та Юрій Іздрик. Поділене на дві частини: текстову та візуальну. У книзі митці та дослідники мистецтва діляться набутим досвідом, «розгрібають мотлох і шукають підвалини», підбивають підсумки існування незалежного мистецтва у Франківську за 30 років.
«Тінь імператора» бо «Пташка, що боялася злетіти»
Альбом-альманах альтернативного формату. Видання присвячене творчості Весели Найденової, Леона Кондрачука, Миколи Павлюка. Упорядник — Сергій Ворон. У книзі — тексти митців і про них, картини й фото.
«40 тижнів. Діалоги про мистецтво і не тільки…»
Книга Ірини Чмелик і Володимира Луканя. Це розмова авторки й автора, а колись учениці та вчителя, у форматі «запитання — відповідь». В одній частині запитання ставить Ірина Чмелик, а відповідає Володимир Лукань, в іншій — навпаки. Діалоги «проливають світло» за деякі мистецькі події Франківська, творчий метод художника тощо. Книга видана у 2023 році.
«Начерки Михайла Фіголя»
Альбом з графічними роботами франківського художника та мистецтвознавця Михайла Фіголя. Виданий у 2007 році. Упорядник — Володимир Лукань. Сюди поміщені начерки краєвидів і споруд в Україні та за кордоном, де побував митець. Усі роботи зроблені на папері олівцями, пастеллю чи фломастерами.
«Осип Сорохтей»
Видання присвячене художнику Осипу Сорохтею, який жив і творив у Станиславові / Станіславі. У книзі — спогади, статті про митця та його родину. У другій частині — понад тисячу живописних та графічних творів. Книга видана у Львові у 2008 році.
Альбом з картинами українського живописця, шістдесятника Опанаса Заливахи. Виданий у 2016 році. Підготовка видання тривала п’ять років. Упорядник — Мирослав Аронець. В альбомі — живописні роботи різних років, починаючи з 1960-х.
«Богдан Бринський. Малярство»
Альбом з картинами франківського митця Богдана Бринського, що допоможе відчути емоційний живопис митця. Виданий у 2023 році. Тут поміщені роботи різних років: пейзажі, портрети, історично-міфологічні полотна, абстрактні композиції.
«Рекреації»
Перший роман Юрія Андруховича, побачив світ у 1992 році. У тексті йдеться про Свято Воскресаючого Духу — карнавал, куди запросили головного героя Ореста Хомського та його друзів-поетів. Твір став рефлексією початку 1990-х в Україні.
«Бо є так»
Книга есеїв Тараса Прохаська, побудована за взірцем клепсидри та складається з кількох мінізбірок: «FM «Галичина», «З цього можна зробити кілька оповідань», «Як я перестав бути письменником», «Тільки на експорт», «Порт Франківськ», «1000 місць і слів». Побачила світ у видавництві Meridian Czernowitz у 2021 році.
Книга Ростислава Шпука вийшла у видавництві «П’яний корабель» у 2020 році. Її назвали «застільною книгою виплесканих історій». Герої — непересічні люди, близькі для автора. Наприклад, художник Парфьон, відомий оригінальним стилем, а ще — культова фігура у мистецькій тусовці. Ростислав Шпук називає її «однією з найперших демотиваційних книжок».
Головне фото: відкриття ЦСМ у 2013 році