Підтримати post impreza
Як зрозуміти мистецький Франківськ
Софія Сіренко 18 Березня, 2024

Книжки, журнали та каталоги, про які ви не знали

Софія Сіренко 18 Березня, 2024
Як зрозуміти мистецький Франківськ

post impreza склала список журналів, каталогів, книжок, альбомів, що допоможуть зрозуміти, яким є мистецьке життя в Івано-Франківську; познайомитися з митцями та мисткинями, які тут творили чи творять. Частина видань доступна в нашому онлайн-архіві чи бібліотеці.


Журнали

«Четвер»

Перший офіційний номер журналу вийшов у 1992 році. Попередні два — видавали методом ксерокопіювання. Головним редактором та засновником журналу був Юрій Іздрик. Тут друкувалися Тарас Прохасько, Юрій Андрухович, Володимир Єшкілєв, Мар’яна Савка, Маріанна Кіяновська та інші. Останній номер журналу, №30, вийшов у 2008 році. 

Юрій Іздрик

«Кінець Кінцем»

Видання про сучасне візуальне мистецтво та культуру. Головний редактор і засновник — Ростислав Котерлін. Перший номер вийшов у 1999 році. Тут публікували статті про проблеми сучасного мистецтва, іронічні колажі, огляди виставок, інтерв’ю. Загалом видали шість номерів, останній — у 2009 році. 

«Ландшафт»

Зін Ярослава Яновського. У його створенні взяли участь Анатолій Звіжинський, Ростислав Котерлін, Тарас Прохасько, Павло Дроб’як, Володимир Єшкілєв, Весела Найденова, Юрій Андрухович, Мирослав Король, Мирослав Яремак, Роман Михайлишин, Ярослав Довгань. Мета проєкту — означити кінець другого і початок третього тисячоліття. Видання побачило світ у 1996 році. 

Каталоги

Каталоги Івано-Франківського центру сучасного мистецтва

Їх видали за ініціативи Центру сучасного мистецтва (ЦСМ) з 2013 по 2016 рік, у період, коли ЦСМ очолював Анатолій Звіжинський. У каталогах можна переглянути роботи, які експонувалися на виставках «Презентація», «Слід» Володимира Луканя, «Домашній перегляд» Ростислава Котерліна, «До колекції 2.0», «Асамбляж-Колаж». Останній номер присвячений ретроспективі франківського відеоарту. 

фото: ЦСМ

«Химера: історія сьогодні, завтра»

У каталозі помістили історію відомого франківського арткафе та звіт подій, що тут відбувалися: літературні зустрічі, виставки, концерти. «Химерна» історія охоплює 2004 – 2007 роки.

«Перше міжнародне бієнале “Імпреза-89”»

Видання присвячене бієнале, що відбувалася в Івано-Франківську у 1989 році. У каталозі зібрані імена членів журі, оргкомітету та всіх причетних до першої «Імпрези». 

«Третє міжнародне бієнале станкових мистецтв “Імпреза-93”»

Автори каталогу — Марія Панчишин та Ігор Панчишин. Тут можна переглянути графіку, живопис, скульптуру, асамбляж, фото митців з Японії, Норвегії, Німеччини, Ізраїлю, США, Кореї, Єгипту, Фінляндії, Польщі, Молдови, Бельгії, Італії, Данії, Аргентини, Австралії та інших країн.

«Затоплення»

Каталог однойменної виставки, яка відбулася у березні 2023 року в Івано-Франківську. Виставка була створена у спільному кураторстві Нікіти Кадана та Альони Каравай. Її відкривали як спробу рефлексії минулого геноциду єврейок та євреїв у Станіславові на тлі сучасної геноцидальної війни Росії проти України. 

Книжки, альбоми, альманахи

«Імпреzа міжнародна бієнале»

Збірник статей про міжнародну бієнале «Імпреза». Упорядники — Ігор Панчишин та Анатолій Звіжинський. У книзі розміщені статті, рефлексії учасників бієнале, фото, репродукції, завдяки яким можна збагнути роль «Імпрези» у мистецькому житті міста. 

«Перший відмінок»

Науково-популярне видання про франківське мистецтво дев’яностих і нульових, вийшло у 2018 році. Укладачі — Анатолій Звіжинський та Юрій Іздрик. Поділене на дві частини: текстову та візуальну. У книзі митці та дослідники мистецтва діляться набутим досвідом, «розгрібають мотлох і шукають підвалини», підбивають підсумки існування незалежного мистецтва у Франківську за 30 років.

«Тінь імператора» бо «Пташка, що боялася злетіти»

Альбом-альманах альтернативного формату. Видання присвячене творчості Весели Найденової, Леона Кондрачука, Миколи Павлюка. Упорядник — Сергій Ворон. У книзі — тексти митців і про них, картини й фото. 

«40 тижнів. Діалоги про мистецтво і не тільки…»

Книга Ірини Чмелик і Володимира Луканя. Це розмова авторки й автора, а колись учениці та вчителя, у форматі «запитання — відповідь». В одній частині запитання ставить Ірина Чмелик, а відповідає Володимир Лукань, в іншій — навпаки. Діалоги «проливають світло» за деякі мистецькі події Франківська, творчий метод художника тощо. Книга видана у 2023 році. 

«Начерки Михайла Фіголя»

Альбом з графічними роботами франківського художника та мистецтвознавця Михайла Фіголя. Виданий у 2007 році. Упорядник — Володимир Лукань. Сюди поміщені начерки краєвидів і споруд в Україні та за кордоном, де побував митець. Усі роботи зроблені на папері олівцями, пастеллю чи фломастерами. 

«Осип Сорохтей»

Видання присвячене художнику Осипу Сорохтею, який жив і творив у Станиславові / Станіславі. У книзі — спогади, статті про митця та його родину. У другій частині — понад тисячу живописних та графічних творів. Книга видана у Львові у 2008 році. 

«Опанас Заливаха»

Альбом з картинами українського живописця, шістдесятника Опанаса Заливахи. Виданий у 2016 році. Підготовка видання тривала п’ять років. Упорядник — Мирослав Аронець. В альбомі — живописні роботи різних років, починаючи з 1960-х. 

«Богдан Бринський. Малярство»

Альбом з картинами франківського митця Богдана Бринського, що допоможе відчути емоційний живопис митця. Виданий у 2023 році. Тут поміщені роботи різних років: пейзажі, портрети, історично-міфологічні полотна, абстрактні композиції.

Богдан Бринський

«Рекреації»

Перший роман Юрія Андруховича, побачив світ у 1992 році. У тексті йдеться про Свято Воскресаючого Духу — карнавал, куди запросили головного героя Ореста Хомського та його друзів-поетів. Твір став рефлексією початку 1990-х в Україні. 

фото: видавництво Фабула

«Бо є так»

Книга есеїв Тараса Прохаська, побудована за взірцем клепсидри та складається з кількох мінізбірок: «FM «Галичина», «З цього можна зробити кілька оповідань», «Як я перестав бути письменником», «Тільки на експорт», «Порт Франківськ», «1000 місць і слів». Побачила світ у видавництві Meridian Czernowitz у 2021 році. 

«Модельний ряд. Хроніки»

Книга Ростислава Шпука вийшла у видавництві «П’яний корабель» у 2020 році. Її назвали «застільною книгою виплесканих історій». Герої — непересічні люди, близькі для автора. Наприклад, художник Парфьон, відомий оригінальним стилем, а ще — культова фігура у мистецькій тусовці. Ростислав Шпук називає її «однією з найперших демотиваційних книжок». 

Головне фото: відкриття ЦСМ у 2013 році

Софія Сіренко 18 Березня, 2024

    Підписатись на post impreza

    Вас також може зацікавити
    Вас також може зацікавити